1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Мишел Џео и Остин Батлер ги однесоа главните награди на наградите Златен глобус

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Младата ѕвезда на „Елвис“ Остин Батлер и актерката Мишел Јео ги однесоа главните филмски награди на Златните глобуси во вторникот, при што Холивуд ја продолжи наградата што беше отфрлена од телевизијата поради скандалот.

Батлер (31) беше прогласен за најдобар актер во филмска драма за неговата улога во која ја отелотвори рокенрол легендата Елвис Присли, а изгледаше обземен од емоции да ја прифати честа пред многу од врвните имиња во шоу-бизнисот.

„Во оваа соба сум со сите мои херои. Не ми се верува дека сум тука“, рече Батлер, а посебно ги спомна Бред Пит и Квентин Тарантино.

Мишел Јео, наградена за нејзината главна улога во акциониот филм со димензионирање „Сè насекаде одеднаш“, излезе на сцената откако нејзиното име беше повикано и рече дека „ќе паузира и ќе го почувствува овој момент“.

„Холивуд беше остварување на сонот додека не дојдов овде“, додаде малезиската актерка со кинеско потекло, истакнувајќи дека на почетокот на нејзината кариера ја нарекувале „малцинство“ и ја прашале дали знае да зборува англиски.

Четириесет години подоцна, „беше неверојатно патување и неверојатна борба да се биде овде денес, но мислам дека вреди“, рече Џео.

Колин Фарел ја освои наградата за најдобар актер во филмски мјузикл или комедија за неговото портретирање на Падраик Сулеабејн, човек кој се обидува да го поправи скршеното пријателство, во мрачната ирска комедија Баншиите на Инишерин.

Фарел им се заблагодари на колегите од филмот, меѓу кои и „Јена магарето“.

Меѓу другите наградени беше и актерката Анџела Басет, која ја доби наградата за споредна женска улога за улогата на кралицата Рамонда во „Црниот Пантер: Ваканда засекогаш“, продолжение напишано по смртта на ѕвездата Чедвик Боузман.

„Му покажавме на светот како изгледа црното единство, лидерство и љубов надвор, зад и пред камерата“, рече Басет додека го држеше својот трофеј.

Ки Хуј Кван беше прогласен за најдобра споредна машка улога во драма за неговата улога како Веимонд Ванг во „Сè насекаде одеднаш“.

„Fabelmans“ и „Banshees“ освоија големи филмски награди

„The Fabelmans“, приказна за полнолетство базирана на тинејџерските години на Стивен Спилберг, беше прогласена за најдобра филмска драма.

„Banshees of Inisherin“, приказна за расправии пријатели на еден ирски остров, ја доби наградата за најдобар филмски мјузикл или комедија.

Наградите најверојатно ќе ги поттикнат двата филма повисоко на патот до Оскарите во март.

Познатите личности и Ен-Би-Си се повлекоа од Глобусот во 2022 година поради етички пропусти од страна на Здружението за странски новинари во Холивуд (HFPA), групата која ги доделува наградите.Поголемото, поразновидно членство и другите промени во HFPA убедија многу од најголемите филмски и ТВ ѕвезди да ја поддржат овогодинешната церемонија, што им дава публицитет на победниците и номинираните и често ги зголемува нивните шанси да ја добијат најпрестижната награда во Холивуд, Оскарите.

Церемонијата беше главно иста како и претходните години, освен остриот монолог на комичарот и водител Џерод Кармајкл, кој го отвори шоуто шегувајќи се: „Тука сум затоа што сум црнец“.

„Еден ден си правиш чај од нане дома. Следниот ден сте поканети да бидете црно лице на борбената бела организација“, рече тој на церемонијата, која беше емитувана во живо на NBC.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img