4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Мицотакис предлага двете земји да седнат на маса „како возрасни луѓе“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото учество на Економскиот форум во Давос оценил дека Грција нема да оди во војна со Туркије, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

На панел дискусија со новинарот Фаред Закариа, Мицотакис говорејќи за односите со Анкара рекол дека иако биле сведоци на многу тензии во изминатите три години, сепак нема да има војна и порачал дека двете земји треба да бидат во позиција да седнат на маса „како логични возрасни луѓе” за да се реши единствената разлика, односно одредување на морските зони во Егејското море и Источниот Медитеран.

– Тоа е сложено прашање поради географијата на Егејското море, но успеавме да решиме слични проблеми со нашите соседи – истакнал Мицотакис според АНА-МПА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img