0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Мицотакис: Воведувањето ограничување на цените на природниот гас е неизбежен чекор во тој процес

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Не можеме да си дозволиме да седиме и да гледаме како Русија ги користи нашите пазарни институции против нас, чин на здрав разум и суверенитет е да се вклучиме и да испланираме правила кои ќе одговорат на невидениот предизвик со кој се соочуваме. Воведувањето ограничување на цените на природниот гас е неизбежен чекор во тој процес, пишува грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата колумна за „Блумберг”, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис го повторува и го објаснува неговиот предлог за воведување плафон на цените на природниот гас и вели дека време е Европа да го стори тоа, „треба да ја врати контролата врз својот пазар на гас”, а 15 земји- членки веќе ја поддржаа идејата.

Тој посочува дека Русија ја користи енергијата како оружје, а „нејзината јасна цел е да ги дестабилизира нашите општества”.
„Во нормални времиња, владите мора да дозволат пазарите да работат. Но, ова не се нормални времиња. Русија ги крши договорите и намерно го ограничува снабдувањето. Кога еден играч може да ги поместува цените, нема смисла „да ги оставиме пазарите да функционираат”. Владите би требало да ги структурираат и контролираат пазарите. Соочени со јасна пазарна манипулација, владината интервенција не е само оправдана, туку и потребна“, пишува Мицотакис.

Тој појаснува дека во првиот квартал од 2022 година, според официјалните проценки, Европската унија платила дополнителни 62 милијарди евра за увоз на гас во однос на претходната година, а крајната пресметка за годинава „ќе биде стотици милијарди, трилиони, ако се вклучат негативните ефекти на пазарот на електрична енергија и економијата во целина” и додава дека во меѓувреме, суфицитот на Русија тројно се зголеми на над 180 милијарди долари до август 2022 година.

За предлогот за воведување плафон посочува дека треба да се однесува на целиот гас, „а не само на малите количини што сè уште доаѓаат од Русија”.

„Плафонот треба да биде доволно висок за да делува како автоматски прекинувач, но и да дозволи продолжување на пазарната активност на разумни нивоа. На ум имам конкретен плафон, но таа бројка е предмет на доверливи преговори со земјите- членки, кои сакам да ги почитувам и затоа нема да ја откријам овде. Сепак, со доволно високи цени, добавувачите сè уште ќе го испраќаат својот гас во Европа, а потрошувачите сè уште ќе имаат причина да ја намалат нивната побарувачка. Плафонот треба да биде нагорна граница за тоа колку високо може да стигнат цените, а не вештачки ниска бројка што ќе ги дестабилизира пазарите“, објасни грчкиот премиер во неговата колумна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img