More

  Мицкоски ги обвини СДСМ и ДУИ дека контролираат полукриминални структури

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид обвини дека полукриминални групи контролирани од СДСМ и ДУИ вршат притисок врз пратениците од власта кои сакаат да поддржат предвремени избори.

  Одговарајќи на новинарско прашање по осветувањето на водите на Охридското Езеро за тоа дали има пратеници од власта кои сакаат избори, посочи дека нема рационален човек во македонскиот Парламент што и сака добро на Македонија, а да не сака избори.

  – Па, мислам дека не би имало човек во Парламентот, рационален човек кој што ѝсака добро на Македонија, а да не посакува избори. Но, оние полукриминални групи кој што, високото раководство на СДСМ и ДУИ ги контролираат и се дел од македонското подземје, веќе почнуваат да вршат притисок врз тие пратеници – изјави Мицкоски.

  Изрази убедување дека, како што рече, и покрај притисоците, тие ќе останат доследни, бидејќи борбата за Македонија нема цена.

  Меѓу  другото, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ денеска најави и одговорност за актуелното раководство на ЕСМ, поради, како што потенцира, криминално работење, веднаш по промената на власта. Запрашан за информациите од СДСМ дека има вишоци на струја и оти бележат позитивен резултат во енергетскиот сектор, рече дека минатата година прку ЕСМ биле потрошени 230 милиони евра, од кои обвини дека 50-тина милиони евра завршиле во приватни џебови преку тендери во четири очи.

  – Акумулациите се на минимално ниво, односно како што досега никогаш не биле на историски минимум. Само последните месец и половина од минатата година увезоа за 50 милиони евра струја и сега СДСМ зборува за вишоци. Станува збор за најкриминалното раководство на АД ЕЛЕМ, денешно ЕСМ и веднаш по промената на власта тие луѓе силно ќе одговараат за ова што и го прават на Македонија и македонскиот народ – изјави Мицкоски.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img