14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Михајловиќ: Ќе обезбедиме доволно енергија, но нема да биде евтино

НАЈЧИТАНО

Министерката за рударство и енергетика Зорана Михајловиќ изјави дека Владата ќе обезбеди доволно количества енергија и енергија за следната зимска сезона, но дека нема да биде ниту едноставна, ниту евтина, па затоа е важно сите порационално да ја користат енергијата и на тој начин спасува.

„Нема да биде лесно да се подготвиме за зимата, особено затоа што ќе биде потребно време Електроиндустријата на Србија (ЕПС) да застане на нозе по колапсот што се случи во декември минатата година. Подготвени сме за секое сценарио, но другото прашање е колку тоа ќе не чини, бидејќи нема евтина енергија, цела Европа сега се бори воопшто да обезбеди доволно количества енергија“, изјави Михајловиќ за ТВ Хепи.

Таа посочи дека неверојатно е топланите претходните денови да потрошиле милион кубни метри гас за греење, наместо тие количини да бидат во магацинот.

Таа потсети дека диверзификацијата на добавувачите на гас е приоритет и дека крајот на интерконекцијата со Бугарија следната година ќе биде можност Србија да добие гас од терминалите за ЛНГ во Грција или Азербејџан и дека планот е поврзување на гасните сектори со Северна Македонија. и Романија.

„Мораме однапред да размислуваме и да донесеме одлуки кои ќе обезбедат енергетска безбедност во следните 10 години, бидејќи без енергија нема економија, нема економија, нема развој. Единствената опција е да се увезе гас, затоа е суштинско да се има неколку добавувачи.“ изградбата на нов терминал за ЛНГ во Грција и веќе сега многу земји се преправаат дека го користат тој гас и се договараат за количините“, рече Михајловиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО