17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Мини пици од стар леб

НАЈЧИТАНО

Најдобрите начини за користење на стар леб.

Состојки:

(за 3 лица)

– 9 парчиња стар леб

– 2 јајца

– 150 мл млеко

– сол, бибер, оригано, босилек

– 200 гр шунка

– 150 гр сирење

– 50 гр моцарела

– Малку кечап

– Малку маслиново масло

Подготовка:

Исечете го лебот на парчиња.

Изматете ги јајцата и млекото, додадете бибер.

Ставете ја хартијата за печење на плехот. Наредете кришки леб и на секоја лажица намачкајте мешавина од јајца и млеко. Овој чекор ќе го омекне лебот одвнатре додека ќе остане крцкав однадвор.

Наредете ја шунката и сирењето. Ставете кечап и секое парче посипете го со оригано и босилек. Намачкајте со малку маслиново масло.

Се пече во загреана рерна на 200 степени 10 до 15 минути.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО