8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Министерството за финансии на САД ги прошири санкциите кон Русија и на криптовалутите

НАЈЧИТАНО

Канцеларијата за контрола на странски средства на американското Министерство за финансии (OFAC) издаде нови упатства во петокот, објаснувајќи дека американските граѓани и компаниите за управување со дигитални средства се обврзани да се придржуваат до санкциите против Русија дури и кога трансакциите се вршат во криптовалути.OFAC вели во упатствата дека луѓето во Соединетите држави, како и компаниите за криптовалути, „мора да бидат внимателни во обидот да се заобиколат регулативите на OFAC“ и треба да преземат чекори за да се осигураат дека не учествуваат во забранети трансакции“.Ваквото предупредување дојде затоа што постои загриженост дека дигиталните средства би можеле да се користат за заобиколување на санкциите на Западот наметнати на Русија по нејзината инвазија на Украина.Претставници на американската администрација изјавија дека не веруваат дека Русија би можела да користи криптовалути за целосно да ги избегне санкциите, но продолжуваат да ги предупредуваат компаниите да бидат внимателни.

Во упатствата издадени во понеделникот, Одделението за финансиски криминал на американското Министерство за финансии (FinCEN) рече дека берзите на криптовалути мора да пријават каква било сомнителна активност, а известувањето од петокот оди чекор подалеку, со што е јасно дека на таквите размени им е забрането да учествуваат или да ги олеснуваат нелегалните трансакции.

Големите размени за криптовалути, вклучително и Coinbase и Binance, ги игнорираа повиците за блокирање на руските корисници, како што бараа украинските власти. Заменик-министерот за дигитална трансформација на Украина Алекс Борњаков изјави за Ројтерс дека берзите за криптовалути што ќе одлучат да останат во Русија ќе се соочат со негативна реакција од јавноста доколку не се сврти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО