4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Министерот за одбрана: Украина де факто стана членка на НАТО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека Украина станала де факто членка на НАТО алијансата бидејќи западните земји, кои претходно се загрижени дека испраќањето воена помош за Русија ќе се гледа како ескалација, го менуваат нивниот „пристап на размислување“.

Во интервју за Би-Би-Си, Резников рече дека е сигурен оти Украина ќе го добие оружјето што го бара долго време, вклучително и тенкови и борбени авиони, бидејќи се чини дека и Украина и Русија се подготвуваат за нови офанзиви во пролет.

„Украина како земја и вооружените сили на Украина станаа членка на НАТО. Де факто, не де јуре, по закон. Затоа имаме оружје и знаеме да го користиме“, рече тој.

Украина со години се обидува да се приклучи на воениот сојуз, кој рускиот претседател Владимир Путин го опиша како безбедносна закана за Русија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се залага за брз пристап, но не е јасно дали полноправното членство ќе биде нешто што членките на НАТО сериозно ќе го разгледаат, дури и по завршувањето на војната, и покрај ветувањата за поддршка.

„Зошто би било контроверзно да се каже дека Украина е во НАТО? Вистина е. Тоа е факт. Сигурен сум дека во блиска иднина, де јуре, ќе станеме членка на НАТО“, рече Резников.

Сепак, тој не го повтори тврдењето дека Русија би можела да подготвува нова инвазија од Белорусија, како што предупреди шефот на воената разузнавачка агенција на Украина.

„Движењето од север би траело долго и Русија нема ресурси за тоа“, рече Резников.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img