Министерот за одбрана на Германија поднесе оставка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт поднесе оставка од таа функција.

Како што пишува Дојче веле, овој потег уследи по написите на медиумите во петокот дека планира да се повлече поради големите критики за нејзиното новогодишно обраќање, кои ги објави на социјалните мрежи.

Во својата новогодишна порака Ламбрехт ја спомена војната во Украина додека во позадина се слушаше звукот на огномет.

Членовите на опозициската Христијанско-демократска унија (ЦДУ) го оценија тој потег како целосно неемпатичен и побараа итна оставка од министерот.

Кристин Ламбрехт е член на владејачката Социјалдемократска партија (СПД), чиј лидер е актуелниот германски канцелар Олаф Шолц.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img