Министерот за надворешни работи на Финска: Потребен е „тајм-аут“ во преговорите со Турција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерот за надворешни работи на Финска денеска изјави дека е неопходна пауза од неколку недели во преговорите меѓу Финска и Шведска со Турција во врска со нивното барање за приклучување кон воената алијанса НАТО.

Турскиот претседател во понеделникот изјави дека Шведска не треба да очекува поддршка од неговата земја по протестите во близина на турската амбасада во Стокхолм во текот на викендот, при што беше запален Куранот.

„Потребен е тајм-аут пред да се вратиме на тринасочните разговори и да видиме до каде сме кога ќе се спушти прашината по сегашната ситуација, така што сè уште не треба да се донесуваат заклучоци“, изјави министерот за надворешни работи Пека Хаависто за Ројтерс во телефонско интервју.

„Мислам дека ќе има пауза од неколку недели“, додаде тој.

Шведска и Финска аплицираа за влез во НАТО минатата година откако Русија ја нападна Украина, и сега им е потребна поддршка од сите сегашни земји на НАТО за да го сторат тоа.

Сепак, турските власти рекоа дека Шведска особено треба да заземе појасен став против она што Анкара ги нарекува терористи, главно курдски милитанти и групи кои ги обвинува за обидот за пуч во Турција во 2016 година.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот најави дека претседателските и парламентарните избори ќе бидат одложени за еден месец до 14 мај.

Хависто рече дека разговарал со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во понеделникот.

„Секако дека тие го чувствуваат притисокот од претстојните избори во средината на мај и поради тоа е разбирливо што дискусијата на многу начини стана вжештена во Турција“, рече Хаависто.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img