Минатиот викенд во Португалија за прв пат видовме „бел картон“ на официјален натпревар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Минатиот викенд во Португалија за прв пат видовме „бел картон“ на официјален натпревар.

Тоа го покажа главниот судија на натпреварот од Купот на Португалија помеѓу женските екипи на Бенфика и Спортинг (5:0).

На крајот од првото полувреме таа им го покажа белиот картон на лекарските служби на двата клуба.

Англиските медиуми пишуваат дека ова е прв пат во историјата да се покаже ваква карта. Белиот картон е новитет во фудбалот кој има за цел да го промовира фер-плејот.

На натпреварот помеѓу Бенфика и Спортинг тоа беше прикажано откако двете лекарски служби реагираа кога на еден од играчите му се слоши.

 

Видео кое кружи на интернет покажува дека на медицинскиот работник не му е јасно зошто му покажале бел картон.

Публиката, пак, реагираше со овации.

Бенфика славеше убедливо, а по два постигнаа Ана Виторија и Џесика Силва, а останатите ги додаде Кристи Уцеибе.

Натпреварот се одигра на стадионот „Ла Луж“ пред повеќе од 15.000 навивачи со што беше поставен рекорд во посетеност на женски натпревар во Португалија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img