27.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Милиони луѓе во Африка и Азија ќе гладуваат

НАЈЧИТАНО

Војната со храна преку блокада на пристаништата во Црното Море се дел од планот на Русија да создаде бегалци од Северна Африка и Блискиот Исток со што ќе создаде дополнителна криза во Европа, смета Тимоти Снајдер, професор по историја на Универзитетот Јеил кој во саботата на Твитер. Тој предупреди дека „десетици милиони тони храна ќе скапуваат во силоси“ и милиони луѓе во Африка и Азија „ќе гладуваат“ како резултат.

„Планот за глад на Путин, исто така, има за цел да генерира бегалци од Северна Африка и Блискиот Исток, области кои обично ги храни Украина. Тоа би генерирало нестабилност во ЕУ“, напиша Снајдер.

Професорот верува дека Путиновата „политика за глад“ е план со три чекори:

  1. Прекинување на извозот на Украина со што Русија го ослабе нејзиниот противник
  2. Создавање нестабилна ситуација во Европа и иницирање масовна миграција од области погодени од глад како Украина, Северна Африка и Блискиот Исток
  3. Путин ќе користи пропаганда за да ја обвини Украина за проблемот со гладот ​​во светот

Ала Стојанова, заменик-гувернерка на украинскиот град Одеса, даде слично предупредување за последиците од натрупаните житни производи на украинските пристаништа поради блокадата.

Обично околу 3.000 контејнерски товари жито пристигнуваат со воз во Одеса и други украински пристаништа каде што се чуваат во огромни силоси, пишува Телеграф.

Во меѓувреме, речиси 276 милиони луѓе ширум светот се соочуваат со акутен глад од почетокот на оваа година. Сепак, тој број може да се зголеми за уште 47 милиони луѓе, конкретно во субсахарска Африка, доколку војната продолжи.

Минатиот месец, говорниците на состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации предупредија дека Јемен, Нигерија, Јужен Судан и Етиопија се меѓу земјите изложени на ризик од зголемена несигурност во храната, што произлегува од недостатокот на извоз на жито.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО