14.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Милионер се враќа на малите екрани: Искористете ја можноста да бидете првиот што ќе го собори рекордот

НАЈЧИТАНО

Секој од нас понекогаш сонува за тоа како би било да се биде милионер! Исклучително популарниот наградуван формат на Sony Pictures Television, кој е адаптиран во повеќе од 120 земји низ светот, „Дали сакате да станете милионер“ им даде можност на многу луѓе да го направат токму тоа. Граѓаните на Србија од септември повторно ќе можат да ја искористат оваа можност бидејќи квизот по 10 години пауза се враќа на малите екрани на телевизија НОВА С.

Учесниците ќе се натпреваруваат за вредна награда од 5 милиони динари, а доколку сакате да бидете еден од нив, апликациите се отворени за сите заинтересирани на овој линк.

Гледачите ќе можат да ја гледаат емисијата четири пати неделно, од понеделник до четврток во ударен термин, а водителот на оваа емисија за многумина, според најавата, ќе биде вистинско изненадување.

Правилата за квиз остануваат непроменети. Учесникот кој седнува на „жешкото столче“ има задача точно да одговори на 15 прашања за да ја освои максималната награда. За секое прашање се нудат четири одговори и секој носи одредена сума. Петтото и десеттото прашање содржат загарантирани суми. Доколку натпреварувачот даде погрешен одговор, тој ја добива само сумата што последен пат му била загарантирана. Исто така, учесниците имаат право да се повлечат од играта кога сакаат.

На патот кон освојување милиони, тие имаат на располагање три вида помош: „пола-пола“, „покани пријател“ и „замена на прашања“. Времето за размислување е неограничено.

Инаку, квизот „Сакаш ли да станеш милионер“ потекнува од Велика Британија и се емитува во повеќе од 120 земји. На британската телевизија ITV се прикажува од 1998 година, што најдобро говори за неговата популарност и покрај големата конкуренција меѓу другите емисии од тој тип.

За време на претходните изданија на квизот во Србија никој не успеа да одговори на сите 15 прашања и да освои максимален износ на пари, а дали некој од новите натпреварувачи ќе успее во тоа, погледнете од септември на каналот Нова С.

Покрај најпопуларниот квиз во светот, гледачите на каналот Нова С од есен ќе имаат можност да гледаат и неколку други големи светски ТВ формати: шоуто „Совршена вечера“ кое се базира на британската лиценца „Come Dine With Me “ и за прв пат во Србија и шоу „Најголемиот губитник“. Исто така, нè очекува втората сезона на една од најуспешните забавни и натпреварувачки шоу програми Survivor, објави Нова С.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО