9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Милановиќ: Зелената трансформација мора да стане начин на живот и свест

НАЈЧИТАНО

Борбата против климатските промени и глобалното затоплување е клучен глобален предизвик на 21 век, а климатскиот часовник отчукува и му се заканува на човештвото, беше предупредено во вторник на конференцијата „Хрватска каква што ни треба – зелен развој против климатската криза“. .

Претседателот на Републиката Зоран Милановиќ рече дека Хрватска живее од услуги и туризам, убавина и чистота, нè посетуваат луѓе кои имаат различни интереси од пред педесет години и многу повеќе критериуми. Затоа, посочи, зелената трансформација мора да стане начин на живот и свест.

Нагласувајќи дека тој, како претседател на Републиката, тргнал на многу амбициозна политика со зелена политика и трансформација, тој предупреди дека Европската комисија разбира дека нема сите да возиме електрични автомобили толку брзо, но автомобилите со внатрешно согорување ќе бидат меѓу нас за години што доаѓаат.

„Ако ве понесе фактот дека утре сите ќе имаме електрични автомобили, нема. Тоа е цела низа проблеми што треба да ги прифатиме“, рече тој. Исто така, користењето на гасот како извор на енергија нема да исчезне преку ноќ.

„Хрватска има некои извори на гас, тоа е се помалку, мораме да се потпреме на увоз, имаме терминал за ЛНГ, така што сме безбедни, но Германија не е“, рече тој.

Тој потсети дека Германија својата политика дваесет години ја засноваше на блиски односи со Русија, кои не можат и нема да се променат за дваесет недели. Затоа, смета Милановиќ, изјавите дека преку ноќ ќе се откаже од руската енергија се невозможни.

Мор: Климатскиот часовник отчукува и му се заканува на човештвото
Израелскиот амбасадор Илан Мор предупреди дека веќе нема сомнеж дека се наоѓаме во алармантна климатска ситуација. Знаците се јасни и ниту една земја не е имуна на проблемите, рече тој.

Затоа, нагласи Мор, мора да одговориме на прашањето дали сакаме да продолжиме да живееме како порано или да се свртиме кон „новата нормала“ во која ќе ја користиме технологијата на 21 век за да ја поправиме штетата што и ја нанесовме на „Мајката Земја“.

„Климатскиот часовник отчукува и му се заканува на човештвото“, предупреди тој. Цитирајќи ги израелските климатски технолошки иновации, Мор рече дека конференцијата е важен чекор во соработката меѓу Израел и Хрватска во решавањето на климатските прашања.

Нагласувајќи дека Загреб треба да биде зелен и одржлив, градоначалникот на Загреб Томислав Томашевиќ рече дека се работи на подготовка на проекти за проширување на трамвајската мрежа и дека до крајот на годината ќе го обноват возниот парк на ЗЕТ со 65 нови автобуси.

Дополнително, до крајот на мандатот ќе набави 60 нови трамваи, главно со средства од проекти на ЕУ. Инвестираат и во велосипедска инфраструктура, па до крајот на годинава ќе има илјада нови места за паркирање велосипеди.

Со новиот систем за управување со отпад, тој најави дека продолжува соларизацијата на покривите на јавните објекти, а тоа ќе им помогне на граѓаните да ги соларизираат покривите. „За три години планираме да инсталираме 50 MGW инсталирана моќност“, рече Томашевиќ.

Конференцијата беше во заедничка организација на „Вечерњи лист“ и Амбасадата на Израел по повод 25-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Република Хрватска и Израел.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО