2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Милановиќ е изненаден од вооружувањето на Србија, Вучиќ од вооружувањето на Хрватска

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во последните денови хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и неговиот српски колега Александар Вучиќ се вплеткаа во вербален дуел за вооружувањето на двете земји. Пред неколку недели, Србија купи противракетен систем од Кина – договор склучен во 2019 година – и исто така размислува за купување на 12 рафали борбени авиони од француска компанија. Исто толку користени авиони од оваа марка минатата година купила и Хрватска.

Не ја разбирам одлуката на Белград да купи кинески противракетен систем, изјави пред неколку дена хрватскиот претседател Зорн Милановиќ на хрватските новинари, пренесува N1 Србија. „Не ги осудувам – само гледам и се восхитувам“, им рече тој на новинарите како одговор на коментарот на српската војска. Тој нагласи дека тоа е прашање на Србија, бидејќи се работи за нејзините пари и нејзините одлуки.

Воен хеликоптер

Тој додаде: „Хрватска нема да ги нападне. Ниту Русија или САД. Дури и некој да ги нападне, системот нема да им помогне. Можеби ќе собориме два авиони и ќе се гордееме со тоа, но тоа не ја добива војната“, рече тој. Тој ја повика Србија да избере кому му припаѓа.

Хрватската новинска агенција Хина, исто така, оваа недела објави дека американските власти треба да го предупредат Белград во 2020 година да не купува противракетен систем од Кина – договорот беше договорен во 2019 година -, велејќи дека Србија, доколку сака да се приклучи на Европската унија ( ЕУ), мораше да го усогласи своето воено оружје со западните стандарди. Србија ќе треба да одлучи кому му припаѓа“, изјави хрватскиот претседател Милановиќ.

Српскиот претседател денеска во Пахор
Вучиќ денеска е во работна посета на Словенија, каде што доаѓа на покана на претседателот Борут Пахор. Тие ќе се сретнат на работна вечера во замокот Земоно во Випава и ќе разговараат за актуелните прашања во регионот и Европа, соопшти кабинетот на Пахор.

Вучиќ на овие зборови одговори во вчерашното интервју на белградската телевизија Пинк. Тој му ја врати топката на Милановиќ, прашувајќи зошто Хрватска ги купува Рафале и Киова. Првите се борбени авиони, а вторите се воени хеликоптери. „Што, дали Хрватска сака да ја нападне Австрија или Словенија? И тогаш Милановиќ е изненаден“.

Пред неколку дена, кога црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и косовскиот премиер Албин Курт изразија загриженост за купувањето од Кина, Вучиќ рече дека треба да се справат со многу проблеми во нивните земји. Според Вучиќ, политичките противници на светот му го претставиле купувањето „одбранбено“ оружје како доказ дека сме сојузници на Кинезите и Русите, иако не знам како тоа е поврзано со Русија и дека го загрозуваме мирот во регионот. иако сме целосно опкружени со НАТО.

Вучиќ вели дека Србија се вооружува за да го одржи мирот или да ги заштити своите граѓани. Во Белград има многу кои би сакале да им наштетат, убедени се тие. Овде да додадеме дека Србија не е членка на НАТО, а Вучиќ важи за сојузник на Владимир Путин. По нападот на Русија врз Украина, Србија на Генералното собрание на Обединетите нации гласаше за исклучување на Русија од Советот за човекови права, но Вучиќ подоцна изјави дека тоа се должи на големиот притисок. „Србија е жртва на големи уцени. Нејзе ѝ се заканува „нуклеарен удар“, не вооружен, туку во форма на пакет санкции и запирање на европскиот пат. А што да правиме тогаш, ги прашувам патриотите“, рече тој пред десет дена. Тие, како што истакна, нема да и го свртат грбот на Русија, но во исто време остануваат на европскиот пат. Според него, Србија е воено неутрална, а не политички неутрална земја, бидејќи е на пат кон влез во Европската унија. Повеќе во написот Вучиќ: Нема да прифатам Путин да го нарекуваат Хитлер, будала и хистерик.

Разговор со Путин за гасот
Вучиќ за ТВ Пинк меѓу другото изјави дека чекаат преговори со Русија за цената на гасот. Како што е познато, Србија не е дел од европскиот енергетски систем и затоа цените на енергијата не се одредуваат на берзата. Има договор со руски Газпром, на крајот на секоја година договараат цена за следната година. Минатата година Русија за Србија одреди цена од 790 долари за илјада кубни метри гас, а на крајот преговараа за 300 долари, што е многу поевтино од цените на берзата во Европа, објави Би-Би-Си. Нашиот Геоплин има и долгорочен договор со Гаспром, но во него има одредени количини, а цената се формира на берза.

„Слушнав луѓе кои тврдат дека сè уште не сме потпишале договор затоа што имало избори. Ова е глупост“, изјави Вучиќ на ТВ Пинк. „Каков договор и да потпишеме, сигурен сум дека ќе биде подобар од оној што го имаат европските земји.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Годинешната Евровизија под слоганот „обединети од музиката“ го објави и логото

Годинешниот Евросонг, кој ќе се одржи во Ливерпул, ќе го носи слоганот „обединети од музиката“, додека на логото се гледаат две срца како чукаат...

Ја избодела двојничката за да ја лажира сопствената смрт

Девојка пронајдена во локви крв во паркиран Мерцедес во Инголштад, Јужна Германија го отвори еден од најчудните случаи во земјата. На полицијата ѝ требало...

Столтенберг повика на поцврсти врски со Јапонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска повика на поцврсти врски со Јапонија, бидејќи руската војна против Украина ги зголемува глобалните опасности и покажува...
spot_img
spot_img
spot_img