20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Милановиќ: Блокирај го влезот на Финска во НАТО додека не се смени Изборниот закон на БиХ

НАЈЧИТАНО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ повторно остана шокиран од неговите изјави. Тој рече дека влегувањето на Финска и Шведска во „многу опасно шарлатанство“ и го внесе во контекст на Изборниот закон во Босна и Херцеговина. Тој изјави дека Хрватска треба да постави услов за НАТО и ЕУ додека не се промени законот во БиХ.

„Додека Американците, Британците, Германците, ако можат и не сакаат, не ги тераат Сараевчани и Бакир Изетбеговиќ, чија политика не се води од Брисел туку од друго место, сега да го сменат Изборниот закон и да не им даваат на Хрватите фундаментално. права. Хрватскиот Сабор не смее да ратификува ничиј прием во НАТО. Без ратификација на овој договор, нема нови членки на НАТО. Која е нашата улога овде? Го гледам како историски сребрен куршум. Сега, луѓето кои не слушаат за тоа ќе слушнат за тоа. Тоа ќе го слушне американскиот претседател или секретар. Да видиме што можат да направат за Хрватска. Тоа е доволно. Ова грубо незнаење и запоставување на една членка на НАТО и ЕУ и туркање на Хрватска и сите процеси како агресори. Некои разновидни кујни, проекти за граѓанска БиХ. Можеби кога БиХ ќе влезе во ЕУ. Сега имаме страшна ситуација. Сега имаме ситуација во која Финска може преку ноќ да влезе во НАТО, а Бугарија и Романија не можат да влезат во Шенген. Албанија и Македонија не можат да започнат преговори, Косово не е признаено. Да, но сега Хрватите ќе бидат обвинети, сега ќе не слушнете“, рече Милановиќ.

Тој исто така рече дека „тие не бараат од Финска или Шведска да си го сменат името во Икеа, туку само да им кажат на Американците да се ослободат од ова“.

„За мене тоа е витален национален интерес на државата, нацијата и народот. БиХ да биде организирана држава. Тогаш Загреб ќе навива БиХ да биде во ЕУ“, рече Милановиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО