1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Микробиологот Пановски советува како да се заштитиме од кракенот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кракенот, односно новиот подвид на сојот омикрон, само дополнително ќе го зголеми бројот на новозаразени со коронавирусот, оценува микробиологот д-р Никола Пановски за порталот Локално.

– Новиот подвид е најпренослив коронавирус познат досега. За среќа, изгледа дека не е поопасен. Затоа, постарите и оние со коморбидитети треба да избегнуваат гужви, да носат маски во продавници, банки, автобуси, помладите и здравите да живеат нормално, а ако имаат респираторна инфекција, било каква, да се изолираат пет дена – апелира тој.

Пановски најави и подобар зимски период за земјава во однос на коронавирусот, во споредба со ланската година ова време.

– Се очекува да имаме зима полесна од претходните две, слична на оние години кога имало посериозни инфекции со грип, сега со корона, грип и други вируси заедно, под услов вирусите на грип да не бидат многу вирулентни, а за сега не се – укажува микробиологот.

Засега не е регистриран случај на новиот сој во Македонија. Од соседството единствено е потврден во Грција, каде има 6 случаи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img