8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Меѓу најубавите острови во светот е и хрватскиот остров

НАЈЧИТАНО

Брач, Крк, Првиќ и останатите хрватски острови заслужуваат внимание, но Хвар е во посебна лига, пишува Time Out, кој го рангираше Хвар на четвртото место меѓу најубавите острови во светот.

Прекрасниот Хвар е на листата на најубави острови во светот, составена од магазинот Time Out.

„Хвар има се што може да посака еден далматински остров. Полн е со историски знаменитости и модерни архитектури, а краткото патување од Сплит е многу убаво само по себе. Брач, Крк, Првиќ и сите други хрватски острови заслужуваат внимание, но Хвар е во посебна лига“, пишува Time Out, кој го смести Хвар на четвртото место, зад Свети Вартоломеј (Мали Антили), Бора Боро (Француска Полинезија) и Кејп. Бретонски (Канада).Најубавите острови во светот според магазинот Time Out:

1. Свети Вартоломеј, Мали Антили

2. Бора Бора, Француска Полинезија

3. Кејп Бретон, Канада

4. Хвар, Хрватска

3. Аруба, Кариби

5. Искија, Италија

5. Палаван, Филипини

8. Галапагос, Тихиот Океан

7. Занзибар, Танзанија

8. Кауаи, Хаваи

11. Малдиви, Индиски Океан

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО