8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Меѓународната заедница го осуди за признавањето на отцепените региони

НАЈЧИТАНО

Меѓународната заедница ја осуди одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја признае независноста на проруските региони во источна Украина.

Ова се дел од реакциите:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутерешсмета дека Русија го нарушила територијалниот интегритет и суверенитет на Украина со признавањето на двата отцепени региони на источна Украина како независни држави, изјави портпаролот на Гутереш, Стефан Дјужарик. И заменик-генералниот секретар на ОН за надворешни работи, Розмари Ди Карло, изрази силно жалење за одлуката на Русија, велејќи дека следните часови и денови ќе бидат критични и дека ризикот од голем конфликт е реален и треба да се избегнува по секоја цена.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го осуди признавањето на независноста на отцепените региони во источна Украина од страна на Москва и ја повика Русија да го избере патот на дипломатијата. „Ја осудувам одлуката на Русија. Сојузниците ја повикуваат Русија да го избере патот на дипломатијата, веднаш да се откаже од големото засилување на своите воени единици во и околу Украина и да ги повлече своите трупи во согласност со нејзините меѓународни обврски и обврски.“ Столтенберг се вели во соопштението објавено синоќа.

Европската унија го нарече признавањето на двата источни украински региони како независни од Русија како флагрантно кршење на меѓународното право и рече дека ќе ги санкционира луѓето вклучени во незаконскиот чин.

Организацијата за безбедност и соработка во Европа остро го осуди руското признавање на независноста на двата отцепени региони во источна Украина и го опиша како кршење и на меѓународното право и на основните принципи на ОБСЕ. Организацијата верува дека тоа исто така е во спротивност со договорите од Минск, се вели во заедничката изјава на генералниот секретар на Хелга Марија Шмит и полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау, чија земја претседава со ОБСЕ.

САД – Американскиот претседател Џо Бајден ја осуди одлуката на неговиот руски колега Владимир Путин да ја признае независноста на двата отцепени региони во источна Украина во разговорите со светските лидери по неодамнешните случувања во кризата. Бајден остро ја осуди одлуката на рускиот претседател Путин да ја признае „независноста“ на таканаречените Народни републики Доњецк и Луганск во Украина. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека одлуката на Путин е спротивна на посветеноста на Русија на дипломатијата и дека заслужува цврст и брз одговор, со нови санкции против Русија денеска како одговор на одлуката на Москва да ги признае двата отцепени региони во источна Украина, за независните и да испрати таму „мировници“, соопшти Белата куќа.

Канада, исто така, ја осуди одлуката на Русија, велејќи дека цврсто ќе работи со своите партнери и сојузници против ова   непочитување на меѓународното право.

Францускиот претседател Емануел Макрон ја осуди одлуката на Путин и повика на насочени европски санкции против Москва.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок рече дека одлуката на Путин ги негира сите обврски кон меѓународната заедница и предупреди на нова воена ескалација од страна на Русија.

Британскиот премиер Борис Џонсон го критикуваше грубото кршење на суверенитетот од страна на Украина и соборувањето на мировните договори од Минск на исток, а министерката за надворешни работи Лиз Трас предупреди дека секое прекршување на меѓународните обврски на Русија нема да остане неказнето. Џонсон ќе договори пакет итни санкции против Русија на состанокот на владиниот Комитет за одговор на кризи, изјави портпаролот на неговиот Кабинет.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки рече дека одлуката на Путин е еднаква на отфрлање на дијалогот и флагрантно кршење на меѓународното право.

Чешкиот премиер Петер Фиала ја опиша одлуката на Русија како акт на агресија.

Литванскиот министер за надворешни работи Габрелиус Ландсбергис рече дека одлуката на Москва е доказ за целосно непочитување на меѓународното право и повелбите на ОН и изрази уверување дека таквата ескалација треба да биде санкционирана.

Австрискиот канцелар Карл Нечамер ја оквалификува одлуката на Русија како кршење на договорите од Минск и дипломатските напори за изнаоѓање мир.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида остро ја осуди серијата руски акции против Украина и рече дека го нарушуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата. Тој предупреди дека ако има руска инвазија, Јапонија ќе учествува во координацијата во Г-7 и во меѓународната заедница на силен одговор, вклучително и воведување санкции.

Амбасадорот на Индија во ОН, Т. С. Тирумурти, ги повика сите страни во конфликтот да покажат воздржаност и рече дека деескалацијата на тензиите е непосреден приоритет.

Кина не ја осуди експлицитно Русија и ги повика инволвираните во украинската криза да покажат воздржаност и да избегнат какви било дејствија што би можеле да поттикнат тензии.

Австралискиот премиер Скот Морисон повика на силни и остри санкции против Русија.

Претседателот на Никарагва, Даниел Ортега ја бранеше позицијата на Русија за Украина и стана еден од првите лидери во светот што ја поддржа Москва. Тој изрази уверување дека доколку во Доњецк и Луганск се одржи референдум како оној на Крим, луѓето ќе гласаат за припојување на овие територии кон Русија. Ортега, исто така, ги опиша обидите на Украина да се приклучи на НАТО како закана за Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО