9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Меѓународната агенција за атомска енергија најави престој на Русите во Чернобил

НАЈЧИТАНО

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во вторникот ја осуди руската привремена окупација на нуклеарната централа Чернобил како многу опасна и понуди да и помогне на Украина да ја поправи штетата во централата.

„Ситуацијата беше апсолутно ненормална и многу, многу опасна“, изјави за новинарите Рафаел Гроси, генерален директор на МААЕ пред 140 километри северно од Киев.

Гроси беше во Чернобил по повод 36-годишнината од најголемата цивилна нуклеарна катастрофа кога четвртиот реактор се запали во електраната и експлодира на 26 април 1986 година.

По разговорите во Киев со украинскиот претседател Володимир Зеленски, Гроси рече дека МААЕ и Украина во Чернобил ќе ги обноват „сите објекти и инфраструктура таму што беа оштетени во последните недели“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го осуди руското однесување на локацијата и рече дека Москва целосно ја занемарила нуклеарната безбедност со истрелување ракети над Чернобил и две други нуклеарни централи.

Зеленски доцна во вторникот навечер рече дека однесувањето на Русите по заземањето на централата покажало дека „изгледа не разбираат што е Чернобил“ и рече дека руски војници украле опрема за мерење на радијацијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО