2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Мехмедовиќ: Комисијата предложи укинување на две мерки

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На денешната прес-конференција портпаролот на Комисијата за заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ рече дека до министерот за здравство е предложено укинување на две мерки кои треба да се проследат до Владата. Едната е да се укине задолжително поседување на потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест при излез од државата и да се укине ослободувањето од работа за бремените жени.

– Препораката е бремените жени да се вакцинираат и така да го заштитат своето здравје. До сега мерката беше да се ослободат од работа, а препораките во светот е да се вакцинираните. Тоа е за унапредување на здравјето на бремените жени, затоа што според него во светот вакцинацијата група е препорачлива – рече д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата.

Тој посочи дека граѓаните кои ја напуштаат Македонија ќе треба да имаат негативен ПЦР или потврда за вакцинација, само доколку земјата во која ќе влегуваат тоа го бара. Мехмедовиќ потенцираше дека останува да важи мерката за ПЦР тест при влез во Македонија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img