23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Мет Гала 2022: најубавите фустани на тепихот од сите теписи

НАЈЧИТАНО

По двегодишна круна пауза, реномираниот Vouge повторно можеше да биде домаќин на еден од најпрестижните настани и ревијата на Мет Гала. Тема овој пат: антологиски преглед на американската мода. А некои од фустаните навистина го одземаа здивот.

Заповеданата црвена нишка, како што ќе видите подолу, навистина може да се толкува на различни начини…

Избравме за вас некои од најубавите – иако сме свесни дека за вкусовите не се разговара – изгледи меѓу модните познавачи на најочекуваниот настан секоја година, кој не само што има мисија, туку и да забавува добротворна нота.

Според онлајн одговорите, Блејк Лајвли, ко-домаќин на вечерта, чии луксузни тоалети беа дизајнирани во студиото за висока мода на Версаче, сигурно може да се вброи меѓу овогодинешните омилени на спектаклот во Метрополитен музејот во Њујорк.

Гламурозниот изглед – фустан со безброј интересни детали, дизајниран како почит на Њујорк, поточно на архитектурата на познатата Емпајер Стејт Билдинг – Блејк го заокружи со дијадема од накитната куќа Лорејн Шварц која одлично одговараше на нејзините долги светли кадрици.

Секако, не ја болеше тоа што застана пред блицовите покрај згодниот сопруг Рајан Рејнолдс – тој носеше кадифена тоалета на Ралф Лорен.

Блејк Лајвли, Рајан РејнолдсФото: Profimedia
Изгледа дека Ким Кардашијан е поопуштена по разделбата од Канје Вест кога е во прашање личниот стил, а дури и на Мет Гала изгледаше дека навистина ужива во ревијата на годината.

Ријалити ѕвездата ја имаше честа да облече винтиџ фустан украсен со светкавици дизајниран пред неколку децении од големиот холивудски костимограф Жан Луис, и тоа не за никого, туку за филмската дива Мерлин Монро.

Токму во оваа креација, која се смета за една од најскапоцените на сите времиња и беше крајно смела за тој период, бидејќи се обложува на изгледот на гола кожа, во 1962 година иконскиот М.М. му пееше роденденска честитка на претседателот на ЏФК.

Свежо заљубената Ким на настанот беше придружувана од новиот пик Пит Дејвидсон, елегантен во фустан на Диор.

Помладата полусестра на Ким, модел и моден инфлуенсер Кендал Џенер исто така го собра ентузијазмот на модните ентузијасти, поточно во тоалетот на куќата Прада, што потсетува на златното доба на Холивуд.

Како мајстор на минимализмот, една од најблиските пријателки на Кендал, Хејли Бибер, се обложи на едноставна елеганција со чисти линии, како што е куќата на Сен Лоран, каде што беше облечена како една од нејзините најверни корисници за оваа празнична вечер.

Подраматичен изглед обезбеди тимот на стилисти Ванеса Хаџенс, која го „украде шоуто“ во црна креација од тул од Moschino тул со влечење – наликуваше на крилја додека мавташе во воздухот и фотографските блицови полудеа“.

Во куќата на Живанши создадоа тесна креација за супермоделот Карли Клос, сопственичка на наводно еден од најдолгите парови на нозе во моден циркус, со тантела акценти кои ја откриваат нејзината фигура извајана во балет.

Џиџи Хадид, од друга страна, дизајнираше спектакуларен обемен изглед на куќата на Версаче, еден вид наметка што потсетува на вкрстување помеѓу нешто што Cruella de Vil би го носела и ватирана јакна. Контрастот го обезбедија нежните шопард скапоцени камења околу неговиот врат.

Со грб непречено исчешлана долга коса на прв поглед речиси непрепознатлива Гвен Стефани – дали ќе верувате дека има 52? – обезбеди допир на свежина меѓу многу црното во светло жолтата креација на Вера Ванг.

Џоди Тарнер-Смит се препушти во рацете на мајсторите на Гучи, за кои создадоа неверојатна креација со сребрени реси и прамен во прашкаст тон. Таа беше придружувана од нејзиниот сопруг Џошуа Џексон во – исто така Гучи – костим од три дела.

Друг член на четката на Гучи беше Дакота Џонсон во проѕирен комбинезон од тантела украсен со реси кои му дадоа допир на американскиот Див Запад.

Мора да се признае, Каја Гербер, ќерката на иконата Синди Крафорд, изгледа прекрасно во се, но куќниот фустан на Александар Меквин е можеби еден од нејзините најубави изгледи до сега.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО