2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Метрополитен операта во Њујорк ја одбележува годишнината од руската инвазија на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Метрополитен операта во Њујорк планира да ја одбележи првата годишнина од руската инвазија на Украина со концерт на 24 февруари.Оркестарот под диригентство на Јаник Незе-Сегуин ќе ги изведе Реквиемот на Волфганг Амадеус Моцарт и Петтата симфонија на Лудвиг ван Бетовен, а ќе настапат и неколку украински солисти, објави во петокот светски познатата оперска куќа.

„Реквиемот на Моцарт е сеќавање на невините жртви на војната, а Петтата на Бетовен е предвидување на победата што доаѓа“, рече директорот на Мет Питер Гелб.

Ќе биде изведена и украинската национална химна, рече тој.

Минатата година, оперската куќа на Менхетен одржа концерт за собирање пари за жртвите од војната и објави дека, како реакција на руската инвазија на Украина, нема да соработува со уметници или институции кои го поддржуваат рускиот претседател Владимир Путин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img