1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Метеоалармот е вклучен во поголемиот дел од земјата, ако планиравте патување – не одете

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Портокалово предупредување за ветер е издадено за Кварнер и Кварнериќ, каналот Велебит и областа на северна и централна Далмација. Можна е на места силни, попладне и многу силни врнежи со најсилен ветер од 35-50 јазли (65-95 км/ч), а на каналот Велебит на места многу силни, кон крајот на денот, и бурни дождови со најсилни удари на ветер од 35-60 јазли (65-110 km/h).

Активирано е црвено предупредување за крајно опасно време за каналот Велебит, каде што дува дожд, а ударите на ветерот се со брзина од 45 до 75 јазли, односно од 75 до 140 км/ч.

„Времето е многу опасно и подразбира високо ниво на опасност по здравјето, дури и опасни по живот ситуации, особено за морнарите. Исто така, постои значителен ризик од оштетување на крајбрежната инфраструктура. Бидете свесни за опасностите и внимавајте и следете ги најновите временски извештаи. Ја советуваме јавноста да избегнува патување и престој во близина на загрозени крајбрежни области. Голема е веројатноста фериботите да не пловат, па доколку патувате следете ги сообраќајните информации“, соопштуваат од Државниот хидрометеоролошки завод.

Портокаловиот аларм е вклучен за цела Далмација, Кварнер и Кварнериќ и регионот Риека, додека жолтиот аларм важи за регионите Книн, Сплит и Дубровник, како и за западниот брег на Истра.

„Забележително се освежи низ цела Хрватска. До средината на наредната недела температурата на копно нема да надмине 30 Целзиусови степени, а умерена, повремено силен дожд ќе придонесе за свежината на морето“, соопштуваат од ДХМЗ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Поранешниот британски премиер Џонсон: Путин ми се закани со ракетен напад

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон тврди дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад пред почетокот на инвазијата на Украина. Од...

Предупредување до живинарите: птичји грип избувна во близина на словенечката граница

Предупредување до живинарите: птичји грип избувна во близина на границата со Словенија. Епидемија на птичји грип е потврдена во стопански погон во близина на...

Дали е твојот меѓу нив? Милиони работници ќе мора да го сменат занимањето

Според студијата на консултантската компанија McKinsey, која опфати осум големи економии – Кина, САД, Индија, Велика Британија, Франција, Шпанија, Германија и Јапонија – вкупно...
spot_img
spot_img
spot_img