5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Мета, исто така, воведува систем за помош во пронаоѓањето на исчезнатите деца во Словенија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Словенија станува 30-та земја во која технолошкиот гигант Мета ќе воведе систем за помош во пронаоѓањето на исчезнатите деца.

Американскиот технолошки гигант Мета, кој е сопственик на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, во соработка со полицијата во Словенија воведува систем за известување за да помогне во пронаоѓањето на исчезнатите деца. Словенија е 30-та земја во која Мета ја воведува оваа функција.

Предупредување проследено до луѓето во целните области на пребарување
Системот за пронаоѓање информации „Килибар“ работи така што Мета испраќа предупредување до луѓето во целните области за пребарување каде детето последен пат било видено. Како што соопштија од компанијата, тие се свесни дека секоја минута е важна при пребарувањето на децата, па затоа ќе се обидат да се погрижат корисниците во одредена област на Facebook и Instagram да добијат предупредување што е можно поскоро.

Ова ќе содржи детални информации и фотографија од детето. Корисниците ќе можат да се вратат на предупредувањето за да најдат детали што можеби ги пропуштиле и да го споделат предупредувањето со пријателите. Според нив, луѓето кои можат да бидат од најголема помош ќе ги добијат предупредувањата, а ќе бидат охрабрени да го споделат плакатот за исчезнатото дете со своите пријатели.

Словенија е безбедна земја, но новите алатки за подобра ефикасност се добредојдени
„Кога недостасува дете, највредното нешто што можеме да направиме е да ги пренесеме информациите до јавноста што е можно поскоро. Со обезбедување на вистинските информации до вистинските луѓе во вистинско време преку Amber Alerts, се надеваме дека ќе им помогнеме на семејствата да ги пронајдат исчезнатите деца што е можно побрзо“, рече директорката за доверба и безбедност на Мета, Емили Вачер во соопштението за печатот.

Според Дамјан Миклич, раководител на одделот за крв и сексуални злосторства, кој е под управа на криминалистичката полиција, Словенија е многу безбедна земја, но и покрај тоа, полицијата секогаш бара нови алатки со кои може да биде повеќе ефективни. „Една од таквите алатки е системот за предупредување или брзиот одговор на исчезнувањето на детето. Со него сакаме да ја информираме јавноста за исчезнатото дете и да ги повикаме сите да помогнат во потрагата според своите можности“, се резимираат неговите зборови во соопштението.

Словенија е 30-та земја во која Мета ја воведува оваа функција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img