7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Мерцедесот од 1955 година стана најскапиот продаден автомобил во историјата

НАЈЧИТАНО

Mercedes-Benz потврди дека неодамна продал автомобил од својата музејска колекција во Германија во 1955 година. Mercedes-Benz SLR Coupe на приватен сопственик за 135 милиони евра, објави CNN.

Со постигнатата цена на пазарот, тој е најскапиот автомобил досега продаден во историјата, според Хагерти, компанија која ги следи вредностите и продажбата на колекционерските возила.

Со парите од продажбата ќе се формира светската Мерцедес-Бенц фондација за стипендии, објави Мерцедес.

Претходната највисока цена за продажба на автомобил беше 70 милиони долари, платена во 2018 година за Ferrari 250 GTO од 1963 година.

Неодамна продадениот Mercedes беше еден од двата прототипа на 300 SLR Uhlenhaut Coupe.

Возилата стари 67 години го добиле името по тогашниот главен инженер Рудолф Уленхаут, а се верува дека можат да достигнат максимална брзина од 299 km/h.

Колекционерскиот автомобил беше продаден на затворена аукција, одржана со покани во Штутгарт на 5 мај и во соработка со аукциската куќа RM Sotheby’s.

Уште една копија на купето Uhlenhout останува во музејската колекција на Мерцедес, се вели во соопштението на компанијата.

„Тркачките автомобили од 1930-тите до 1950-тите се реткост на пазарот и повеќето сè уште се во сопственост на фабриката, така што секој примерок понуден на продажба е многу барана стока“, рече Брајан Раболд, потпретседател на Hagerty.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО