2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Меркел зборуваше за прв пат по шест месеци

НАЈЧИТАНО

Во своето прво јавно обраќање по шест месеци, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го нарече рускиот напад врз Украина кршење на меѓународното право и „длабока пресвртница“ во европската историја по Втората светска војна.

„Мојата солидарност со Украина, која беше нападната и нападната од Русија, е поддршка за нејзиното право на самоодбрана“, рече Меркел во средата навечер.

Таа рече дека ги поддржува напорите на актуелната германска влада, Европската унија, САД, НАТО, Г7 и ОН да обезбедат крај на „варварската војна и агресија на Русија“.

Меркел зборуваше пред двесте гости на церемонијата за Рајнер Хофман, кој неодамна поднесе оставка на чело на влијателната Конфедерација на германските синдикати.

Таа посочи дека последиците од војната ќе бидат далекусежни, особено за Украина, но и за целиот континент.

Меркел се осврна и на злосторствата врз цивилите, спомнувајќи го Буча, место во близина на Киев каде што беа пронајдени стотици убиени цивили.

Таа ја нарече мала трошка надеж во оваа „бескрајна тага“ огромната поддршка што им ја даваат на Украинците од соседните земји, наведувајќи ги како примери Полска и Молдавија. „Никогаш не треба да ги земаме мирот и слободата здраво за готово“, рече таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО