4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Менопауза – симптоми и совет од лекар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Зборот „менопауза“ го означува последниот период во животот на жената, а воедно и крајот на репродуктивниот период на жената и влегувањето во таканаречената средна возраст, која му претходи на периодот на сениум или старост.

Периодот на средна возраст трае многу подолго од порано поради подобрените услови за живот и продолжувањето на животниот век на луѓето, а потребно е да им се овозможи на жените и на мажите да влезат во овој период со што помалку болести и тегоби и овој период, кој трае околу 20 години, , живеј што е можно подобро.

Специјалистот по гинекологија и акушерство д-р Божана Степанов за порталот N1 вели дека на последната менструација најчесто и претходат одредени симптоми, кои на жената и ја „најавуваат“ кулминацијата која доаѓа.

„Најчесто се работи за неправилни крварења – или отсуство на циклуси од еден до неколку месеци, или чести крварења, појава на топли бранови, несоница, нервоза, појава на цисти на јајниците (најчесто се работи за симплекс цисти кои спонтано исчезнуваат). итн“, наведува таа.Тој додава дека сето тоа е резултат на падот на концентрацијата на хормонот естроген во телото на жената, што постепено доведува до доминација на андрогените и резултира со појава на други симптоми и тегоби.

„На пример, зголемена изнемоштеност, зголемување на телесната тежина, зголемување на нивото на холестерол (за сметка на „лошиот“ холестерол), појава на атеросклероза, појава на покачен крвен притисок, зголемено разредување на коските и појава на остеопороза и полесно појава на фрактури на коските во случај на повреда, дијабетес тип II („сенилен“ дијабетес) итн. Покрај ова, често се присутни и несоница, депресија или раздразливост, нервоза, нарушувања на концентрацијата и расположението, намалено либидо и непријатни сексуални односи, замор“, вели д-р Степанов.

Според неа, почетокот на климаксот најчесто се јавува на возраст од 45 до 55 години.

„Затоа, многу е индивидуално кога ќе дојде до менопауза, а на тоа влијаат многу фактори, како што се времето на првата менструација (порано првата менструација, подоцна кулминација), бројот на бремености и породувањето (поголем број бремености се одложуваат почетокот на климаксот), наследноста (како мајка и баба по мајка), присутните придружни болести, претходни операции на јајниците и слично“, посочува докторката.

Менопаузата и климаксот се физиолошки феномени во животот на жената и различно се прифатени во различни култури и општества. Д-р Степанов вели дека во денешно време може да им се овозможи на жените што подобро да го поминат тој период, „а важно е да се работи на превенција, односно редовно да се јавуваат на превентивни гинеколошки прегледи, да се спречи појава на одредени состојби и болести. , адекватно да ги третираат постоечките болести и да ги упатат жените на промените што ги очекуваат“.

Таа смета дека „многу е важно да се запознаат жените со можноста за хормонска заместителна терапија и да се објаснат ризиците и придобивките за нив“.

„Повеќето жени се плашат од замена на хормони во постменопаузата, тие обично велат дека се плашат од рак на дојка и не знаат дека, на пример, дебелината и алкохолот имаат поголем ризик од рак на дојка отколку хормонската терапија“, вели др. Степанов.

Совети
„Она што веднаш ќе го советуваме секоја жена која влегла во постменопауза е да го промени стилот и начинот на живот: повеќе движење, планинарење, промена на исхраната, откажување од пушење, редовна терапија за постоечки болести, дополнување со витамини и минерали, редовни здравствени прегледи, преглед на дојките. . „Предложете им замена на хормони на сите жени кои немаат контраиндикации“, вели д-р Степанов.

д-р Божана Степанов Приватна архива
Според неа, целта на хормонската терапија е да се спречи или одложи појавата на болести како што се атеросклероза, остеопороза, деменција, дијабетес, висок крвен притисок и компликации (срцев удар, мозочен удар).

„За оние кои не сакаат хормонска терапија, обезбедете симптоматска терапија со хербални препарати (соја, црвена детелина), третирајте сувост на вагината, чести уринарни инфекции и неволно мокрење. Во денешно време можеме да ви помогнеме и со ласерски вагинални третмани, со или без методот PRP, во третман на сувост на вагината, неволно мокрење, почетни проблеми со мочниот меур и дебелото црево, подобрување на сексуалната функција и задоволство“, вели таа.

Затоа, не плашете се да влезете во кулминација, туку обезбедете си се што е во ваша моќ тој период од животот да го направите што е можно поубав и поквалитетен, рече д-р Божана Степанов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img