3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Менопауза: Кога точно се јавува и како можете да ги ублажите стресните симптоми како што се топли бранови?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Промените во животниот циклус на жените се неизбежни, а една од најинтензивните е влегувањето во менопауза. Возраста за менопауза е различна од жена до жена, но обично тоа е период помеѓу 45 и 55 години.

Менопаузата е период од просечно една година по последната менструација и предизвикува физички симптоми кои можат да бидат тешки за секојдневниот живот. Самата промена, заедно со симптомите, промените во расположението и топли бранови, обично трае околу пет до седум години, но може да трае двојно повеќе. Се зависи од жена до жена и не постои начин порано да се пресмета колку трае менопаузата.

Влегување во менопауза – зошто?
Менопаузата го претставува крајот на менструалните циклуси, крварењето и крајот на репродуктивната возраст кај жените. Тоа е сосема нормален дел од животот и, иако создава непријатни симптоми, секоја жена поминува низ него. Менопаузата настанува поради намалување на функцијата на јајниците, како и намалување на производството на женските полови хормони естроген и прогестерон.

За време на нормалниот менструален циклус се ослободуваат хормони кои се одговорни за целиот циклус. Хормоните се ослободуваат од фоликулите или вреќичките исполнети со течност кои ги содржат јајцата. Фоликулите постојано се истрошени, а со намалувањето на оваа бројка се намалува и функцијата на јајниците, а се намалува и репродуктивната можност на жената.

Процесот на стареење на јајниците не може да се запре бидејќи започнува веќе со раѓање. Жените се раѓаат со околу еден до два милиони фоликули, а овој број се намалува на околу 200.000 до првата менструација. Во просек, жените имаат околу 400 циклуси во нивниот живот за време на кои се овулираат ист број зрели јајце клетки. Покрај зрелите јајце клетки, околу 15 илјади фоликули се трошат во процесот на созревање до менопаузата. Вообичаено, по 40-тата година, фоликулите стануваат се помалку и помалку, а менструацијата станува сè понеправилна.

Менопаузата настанува кога нема повеќе фоликули или јајце клетки. Тогаш завршуваат менструалните циклуси, но се јавува и главната причина за големи промени во телото – производство на хормони. Имајќи предвид дека во текот на циклусот се ослободуваат естроген и прогестерон, кои се одговорни за бројни функции во женското тело, при влегување во менопауза се јавуваат нарушувања на секрецијата. Ова доведува до бројни клинички симптоми, особено во ткивата кои се најмногу зависни од споменатиот хормон. Станува збор за мозокот, мукозната мембрана, коските, крвните садови и кожата.

Симптоми на менопауза
Со почетокот на менопаузата, постојат многу симптоми кои најчесто јасно се препознаваат како симптоми на менопауза. Кај жените се случува преоден или преоден период кој трае околу десет години пред последната менструација. Веќе во овој период опаѓа репродуктивниот капацитет, се зголемуваат шансите за спонтани абортуси и зачнувањето станува се потешко.

Околу осум години пред менопаузата се јавуваат хормонски проблеми и промени, а овој период често се нарекува и пременопауза. Во овој период, но и кога ќе дојде до промена, се појавуваат првите симптоми на подоцнежна менопауза. Меѓу првите се промените во менструалниот циклус.

Ова се најчестите промени:

– крварењето станува многу ретко или многу често

– крварењето е обилно

– овулацијата е често отсутна

– неправилно крварење надвор од циклусот / дисфункционално крварење

По првите симптоми на менопауза поврзани со менструалниот циклус, физичките симптоми се појавуваат како резултат на недостаток на естроген. Ова се најчестите симптоми:

– хроничен замор и исцрпеност

– психолошки проблеми

– депресија, анксиозност, паника

– нарушувања на спиењето (несоница или лесен сон)

– топли бранови или топли бранови

– промена на бојата на кожата и косата

– лупење на кожата, поголема склоност кон создавање на брчки

– намалена сексуална желба

– пад на нервните и когнитивните функции (слабеење на меморијата и концентрацијата)

– вагинални инфекции

– тенка и кршлива коса и нокти

Симптомите на менопаузата можат да бидат краткорочни и рани како исцрпеност и топли бранови, среднорочни како сува кожа и коса, урогенитална атрофија и промени во либидото, но и долгорочни или доцни.

Меѓу доцните последици од менопаузата се прогресивните физички промени кои се случуваат околу 10 до 30 години по почетокот на менопаузата. Тоа се состојби на кои влијае недостатокот на естроген.

Меѓу најчестите долгорочни последици од менопаузата се кардиоваскуларните заболувања бидејќи се губи заштитниот механизам. Дополнително, се појавува остеопороза или намалена густина и нарушувања на коските, кои ги прават коските посклони кон фрактури. На остеопорозата влијае и недостатокот на естроген, кој овозможува зголемено разградување на коските. Други несакани ефекти од недостаток на естроген може да вклучуваат проблеми со видот, катаракта, губење на слухот, зголемен ризик од развој на деменција и остеоартритис.

Топли бранови – и како да ги ублажите?
Еден од најпознатите симптоми на менопаузата се топли бранови или вазомоторни поплаки. Тие не се појавуваат кај сите жени. Во предменопаузата се појавуваат кај околу 20 проценти од жените, но подоцна оваа бројка се зголемува, така што во менопаузата и раната постменопауза се соочуваат околу 85 проценти од жените. Топлите бранови се ненадејни напади на топлина и жештина придружени со пот.

Топли бранови се јавуваат поради ненормални Активирање на терморегулаторниот центар во мозокот, кој лачи низа хормони. Важна улога повторно има естрогенот, чија концентрација се менува и чиј недостаток создава проблем во центарот за регулација на топлина.

Резултатот е ненадејни напади и ширење на топлина низ телото поради проширување на крвните садови. Нападот завршува со потење и забрзано чукање на срцето, проследено со пад на температурата. Може да се појават и ноќни бранови.

Жените кои се дебели, имаат дијабетес и метаболички проблеми имаат поголеми шанси за топли бранови за време на менопаузата. Покрај губењето на тежината и одржувањето на дијабетесот под контрола, има уште неколку работи што можете да ги направите за да ги ублажите топли бранови.

Овие се:

– престанете да пушите цигари и да пиете алкохол

– одржувајте ја просторијата ладна дури и за време на спиењето

– туширајте се со поладна вода пред спиење

– облечете се во слоеви

– намалете го внесот на преработена храна и шеќер

– консумирајте повеќе витамин Д и протеини

– консумирајте многу течност во текот на денот

– намалување на стресот

– движете се и/или вежбајте редовно

Заклучок
Не можете да ги запрете симптомите на менопауза, но многу од нив може да се контролираат или ублажат. Поголеми се шансите симптомите да бидат помалку изразени и интензивни ако одржувате здрава телесна тежина, јадете здрава исхрана, пиете доволно течности и вежбате.

Стресот исто така игра голема улога во задржувањето на симптомите, па затоа е многу важно да размислите доволно за себе кога ќе дојде до предменопауза и менопауза и можеби, доколку е потребно, да ги распоредите вашите приоритети поинаку.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img