Мемоарите на принцот Хари најпродавана книга во историјата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мемоарите на принцот Хари наречени „Резерва“ (Spare) се најбрзо продаваната публицистичка книга досега, објави вчера издавачот.

Се наведува дека вчера се продадени 400.000 примероци од тврд повез, е-книги и аудио формати, објави Ројтерс.

– Отсекогаш знаевме дека оваа книга ќе ’пламне’, но ова ги надмина нашите најоптимистички очекувања – соопштил извршниот директор на издавачката куќа „Tрансволд пенгвин рендом“ Лери Финлеј.

Во врска со ова, тој истакнува дека единствените книги кои се продадени во поголем број на првиот ден биле оние со друг Хари (Потер) во главната улога.

Мемоарите на Хари, чие издание на шпански јазик по грешка го здогледа светлото на денот порано од планираното, официјално беа пуштени во продажба вчера, а љубопитните читатели побрзаа во книжарниците за да добијат сопствен примерок од книгата која содржи интимни детали за британското кралско семејство.

Книгата го привлече светското внимание поради обвиненијата на Хари во врска со неговиот татко кралот Чарлс, маќеата Камила и постариот брат принцот Вилијам.

ФОТО: Инстаграм

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img