Мел Гибсон исфрлен од парадата за само 24 часа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Њу Орлеанс секогаш е голем настан кога организациониот тим Креу од Ендимион ги најавува големите маршали за годишната парада на Марди Грас. Но, најавата доби неочекуван пресврт минатата сабота, откако Мел Гибсон беше откриен како еден од главните маршали за бучната парада што ќе се одржи на 18 февруари.

„Неколку членови го изразија своето мислење дека тоа е ужасна идеја. Тие беа лути, велејќи дека сакаат да им се врати чланарината, која е приближно 3.000 долари годишно, и дека Гибсон е лош избор“, изјави еден долгогодишен член на Ендимион за „Њујорк пост“.

„Мислам дека членовите на извршниот одбор не ги разбраа последиците од тоа Гибсон да биде голем маршал“, додал тој, објаснувајќи дека следното утро членовите добиле голем број вознемирувачки текстуални пораки од луѓе кои сметаат дека Гибсон е антисемитист. Имено, во 2006 година, актерот на еден полицаец му рекол дека „Евреите се одговорни за сите војни во светот“, а потоа го прашал дали тој е Евреин.

„Луѓето зборуваа колку е тоа лудо и прашуваа што можеме да направиме за да ја исправиме грешката. Јас сум Евреин. Бев шокиран и разочаран. Тоа беше голема грешка“, објаснува долгогодишниот член на Ендимион.

Гибсон е исфрлен од парадата само 24 часа откако беше најавен.

„Креу од Ендимион доби значителни повратни информации за нашата најава за големиот маршал. Некои од овие коментари вклучуваат закани кои предизвикуваат голема загриженост. Во најдобар интерес на безбедноста на нашите возачи, специјалните гости и сите кои нѐ поздравуваат на улиците, Мел Гибсон нема да јава како голем маршал на нашата парада во 2023 година“, рекол претседателот на Ендимион, Ден Кели во официјалното соопштение.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img