24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Медиумскиот магнат Руперт Мардок се разделува по четврти пат

НАЈЧИТАНО

Според пишувањата на американските медиуми, 91-годишниот медиумски тајкун Руперт Мардок и 65-годишната актерка Џери Хол се разведуваат. Тие се венчаа во 2016 година.

Руперт Мардок веќе четири пати се женеше, а очигледно следува четвртиот развод. Според американските медиуми тој и актерката Џери Хол се разведуваат.

Портпаролите на Мардок и Хол, кои се венчаа во 2016 година во Лондон, сè уште не коментираат.

Руперт Мардок и Џери ХолФото: ПРОФИМЕДИЈА
Се очекува нивното раскинување да ги изненади саканите и семејството, пишуваат и Њујорк Тајмс и Вашингтон пост, повикувајќи се на анонимни извори. Кога се ожени со Хол, милијардерот на Твитер објави дека е „најсреќниот човек на светот“ и дека ќе престане да објавува на платформата.

„Њујорк тајмс“, исто така, известува дека на минатогодишната забава за 90-тиот роденден на Мардок, Хол била исклучително љубов и посветена на својот партнер. Хол започна како модел, но стана актерка. Таа и Мик Џегер имаа четири деца, а во 1990 година се венчаа на Бали.

Мардок претходно беше оженет со австралиската стјуардеса Патриша Букер (помеѓу 1956 и 1967 година), шкотската новинарка Ана Ман (помеѓу 1967 и 1999 година) и претприемачката Венди Денг (помеѓу 1999 и 2014 година).

Мардок е основач и сопственик на News Corporation, која меѓу другите ги поседува Fox News и Wall Street Journal во САД и The Sun и The Times во Обединетото Кралство. Во 2018 година, неговиот најстар син Лахлан беше именуван за наследник на компанијата, а Мардок го продаде најголемиот дел од компанијата на 21st Century Fox Disney.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО