Медиуми: Седницата на Собранието за Косово ќе започне на 2 февруари и ќе трае два-три дена

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Седницата на Собранието на Србија посветена на Косово и Метохија, на која ќе присуствува и претседателот Александар Вучиќ, ќе започне на 2 февруари и ќе трае неколку дена, јавуваат медиумите.

Според „Вечерње новости“, дебатата ќе трае два-три дена „за да може претседателот да одговори на прашањата на сите пратенички групи“.

Вучиќ претходно денеска во објава на Инстаграм најави дека ќе присуствува на собраниската седница, но и изрази жалење што „добар дел“ од опозициските политички партии не го прифатиле неговиот повик за консултации за европскиот предлог за решавање на косовскиот проблем. проблем.

„Да ги запознаеме со притисоците и со сето она со кое се соочува Србија. Тие рекоа дека не сакаат да разговараат, или барем добар дел од нив, туку сакаат јавна манифестација, настап за нивните политички активности. Жал ми е што не разбраа дека државата е поважна од политичките интереси на која било партија, која било од нас“, рече Вучиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img