More

  Медведев: Членството на Молдавија во ЕУ е можно, не директно, туку преку создавање на „новата Голема Романија“Медведев

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Членството на Молдавија во ЕУ е можно, не директно, туку преку создавање на „новата Голема Романија“, вели заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев. Тој го коментираше долгогодишното лобирање на дел од политичарите во Романија за присоединување на Молдавија и покрај фактот што во источниот дел, во регионот Придњестровје живеат Руси и стационирани се руски мировници.

  – Молдавија влезе во долгата редица за пристапување во ЕУ, долга низ децении. Епа нека ви е лесен патот! Но, тие сакаат да оди побрзо! Затоа, постои уште еден начин да се добие членство во ЕУ: создавање на нова Голема Романија (Романија Маре) – рече политичарот на својот канал Телеграм, одговарајќи на прашање на агенцијата ТАСС за тоа колку брзо Молдавија би можела да се приклучи на Унијата.

  Тој истакна дека „романските политичари долго време политички танцуваат во кругови низ Молдавија“.

  – Денеска тоа се случува буквално – посочи тој.

  – Првиот заеднички состанок на молдавскиот и романскиот парламент го финализираа пратениците танцувајќи се држејќи се за рака. Изгледаше прилично забавно – додава Медведев.

  – Сепак, последиците можат да бидат помалку смешни.

  Според Медведев, тоа ќе има последици за Молдавија, вклучително и повисоки цени на енергијата и нарушувања во снабдувањето со други ресурси.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Почина Ќиро Блажевиќ

  Легендарниот хрватски селектор Мирослав Чиро Блажевиќ почина во Загреб на 88-годишна возраст по долго и тешко боледување.Блажевиќ почина откако долго се бореше со малигна...

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img