7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Медведев тврди дека Западот нема да предизвика народно незадоволство во Русија

НАЈЧИТАНО

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност на ОН, Дмитриј Медведев, изјави дека западните санкции ќе го консолидираат руското општество и нема да предизвикаат незадоволство кај владата, пренесуваат британските медиуми.

– Глупаво е да се верува дека западните санкции против руските компании може да имаат каков било ефект врз владата во Москва – рече Медведев во интервју за руската новинска агенција РИА, повеќе од еден месец по рускиот напад врз Украина и острите санкции од Западот.

– Санкциите само ќе го консолидираат руското општество и нема да предизвикаат народно незадоволство кај владата – додаде тој.
Некои од западните санкции се насочени кон деловните луѓе, милијардери, за кои се верува дека се блиски до претседателот Путин, но Медведев вели дека тие немаат влијание врз раководството на земјата.

– Да се ​​запрашаме дали некој од овие сопственици на големи бизниси може да има најмало влијание врз лидерската позиција во земјата? Јас отворено ви велам: не, нема шанси – вели тој.

Медведев кажа дека анкетите покажуваат дека три четвртини од Русите ја поддржуваат одлуката на Кремљ да спроведе воена операција во Украина, а уште повеќе го поддржуваат Путин.

Намалувајќи го економското влијание на санкциите, Медведев рече дека руската Влада ќе мора сама да најде „соодветни решенија“ за да го поттикне развојот на авијацијата, автомобилската индустрија, ИТ и другите индустрии.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО