-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Медведев: Странските компании сакаат да се вратат во Русија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поранешниот руски премиер Дмитриј Медведев во саботата за РИА Новости изјави дека странските компании кои ја напуштиле Русија бараат да не се воведе странско владеење и нивните руски подружници да не се национализираат затоа што сакаат да се вратат, и верува дека тој ќе се врати. Прашањето е кога и кога и со какви загуби.

„Тоа може да се случи. Прашање е кога и со колку загуби. Ние сме доста голем пазар, некои велат – премиум пазар. Па ако сакаат да се откажат од дел од приходите, епа нека одбијат, можеме да живееме и без тоа. Но, тие не сакаат“, рече Медведев.

Тој тврди дека странските компании „тивко зборуваат“ дека чекаат „да се реши ситуацијата и дека се надеваат на мирно решавање на конфликтот во Украина“ и дека бараат да не се воведуваат во надворешна контрола и национализација“. затоа што“, рече тој.

Тој смета дека заминувањето на странски компании од рускиот пазар е „апсолутно политичка приказна“ на која компаниите се принудени „поради притисокот од владите на земјите од кои доаѓаат“.

„Да не беше колосалниот притисок на западните влади, ниту една компанија немаше да замине. Значи, ова е апсолутно политичка приказна и таквите приказни обично траат некое време. Во таа смисла, економијата е вечна“, рече Медведев.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Лавина усмрти пет лица во алпско ски-центар во Тирол

Најмалку пет лица загинаа како последица на лавини во неколку скијачки центри во австриската провинција Тирол, јавува Анадолија. Тиролската полиција соопшти дека фаталната несреќа се...

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...
spot_img
spot_img
spot_img