4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Медведев: Русија ќе ја добие оваа војна, како што победи во 1812 и 1945 година.

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Како што јави Спутник, претходно шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел, во својот говор рече дека Русија е навикната да се бори до крај и потсети на победите над Наполеон и Хитлер и повика на вооружување на Украина.

„Браво за Борел со неговото безживотно лице. Тој потсети дека нашата земја ги победи Наполеон и Хитлер. Гледате, тој самиот ја утврди оваа аналогија. Според тоа, украинските нацисти и Западна Европа се директни наследници на оние кои се бореле против Русија. И се чини дека војната против нив стана нова патриотска војна. Ние ќе победиме. Како што бевме во 1812 и 1945 година“, напиша Медведев на својот канал „Телеграм“.

Претходно, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на годишната прес-конференција изјави дека САД, „како што Наполеон ја мобилизираше речиси цела Европа против Руската империја, како што Хитлер мобилизираше и освојуваше, ги ставија под оружје повеќето европски земји и ги фрлија тие против Советскиот Сојуз, организираа коалиција од речиси сите Европејци, членки и не само членки на НАТО, членки на ЕУ, а преку Украина индиректно водат војна против Русија со истата задача – конечно решение на „руското прашање“. “.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...

Овие намирници најчесто предизвикуваат надуеност

Надуеноста е нормална и е комбинација од две работи: воздухот што го голтате додека јадете и храната што ја јадете. Како што објаснува гастроентерологот...

Компанијата Тесла загуби 140 милиони долари во биткоини

Компанијата „Тесла“ загуби 140 милиони долари од инвестиции во биткоини во 2022 година, јавува Би-Би-Си. Компанијата му потврди на американскиот регулатор дека изгубила вкупно 204...
spot_img
spot_img
spot_img