16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Медведев предвидува распарчување на Украина

НАЈЧИТАНО

Поранешниот претседател на Русија, Дмитриј Медвев, на социјалната мрежа Телеграм објави карта од Украина, на која може да се забележи дека под контрола на властите од Киев, во иднина би можела да остане само непосредната околина на главниот украински град.

Источните и јужните делови на земјата се под руска контрола, западниот дел е под полска управа, додека мали делови на Украина се наоѓаат под унгарска, односно романска доминација.

Претходно белорускиот претседател Александар Лукашенко, посочи дека илјадници странски војници, под изговор дека се мировни сили, се подготвени да влезат во западните делови од Украина.

На картата објавена од Медведев, се забележува дека во составот на Руската Федерација ќе влезат и делови од територијата на Молдавија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО