22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Медведев: Западните санкции нема да влијаат на Кремљ

НАЈЧИТАНО

„Глупаво е да се верува дека западните санкции против руските компании може да имаат каков било ефект врз владата во Москва, изјави во петокот поранешниот руски претседател и заменик претседател на Советот за безбедност Дмитриј Медведев.

Санкциите само ќе го консолидираат руското општество и нема да предизвикаат незадоволство кај властите, рече Медведев во интервју за руската новинска агенција РИА.

Западот и воведе санкции на Русија по нејзината инвазија на Украина, но еден месец по војната, Кремљ вели дека ќе продолжи со нападот додека не ги постигне своите цели за „демилитаризација и денацификација“ на Украина.

Некои од санкциите се конкретно насочени кон бизнисмени милијардери за кои се верува дека се блиски до претседателот Владимир Путин.

„Да се ​​запрашаме: дали некој од овие големи претприемачи може да има најмало влијание врз лидерската позиција во земјата?“, рече Медведев. „Отворено ви кажувам: не, нема шанси“, рече тој.

Медведев рече дека анкетите покажале дека три четвртини од Русите ја поддржуваат одлуката на Кремљ да спроведе воена операција во Украина, а уште повеќе го поддржуваат претседателот Владимир Путин.

Тој ги нападна оние Руси кои се изјаснија против инвазијата додека престојуваа надвор од Русија: „Можете да бидете незадоволни од некои одлуки на владата, критикувајте ја владата – тоа е нормално. „Но, не можете да и се спротивставите на државата во ваква тешка ситуација, бидејќи тоа е предавство“, рече тој.

Илјадници луѓе беа приведени на почетокот на овој месец на протестите низ Русија против инвазијата на Путин на Украина, според независната група за набљудување на протестите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО