8.4 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Медведев го прогласи Милановиќ за непријател на Украина: Страдај!

НАЈЧИТАНО

Дмитриј Медведев, поранешниот руски премиер, а сега потпретседател на Советот за национална безбедност, предупреди дека на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ наскоро ќе му се закани со одмазда од Киев за неговите ставови и изјави за Украина и Русија.

Медведев, кој стана близок соработник на Путин, често објавува криптични објави на својот канал Телеграм, а денес се посвети на западните лидери кои се скептични кон Украина, а го издвои Милановиќ, чие име е додадено во базата на податоци на страницата на екстремистичката Украинска миротворка. .

На таа веб-страница тој е обвинет за „хуманитарна агресија“ против Украина, помагање на руската агресија, дистрибуција на руска пропаганда и поддршка и оправдување на руската агресија врз Украина.

Најавата на Медведев е насловена „За новите непријатели на Украина“ и вели дека Украина се повеќе „без церемонија седи на вратот на европските спонзори“.

Извор: Слика од екранот
„Американците се уште се плашат. Јасно е дека секогаш има премалку оружје, платеници и пари. Алчните европски лидери не сакаат да одвојат вистинска сума. Сега европските лидери се додаваат на листите на веб-страницата Peacemaker. Таму пристигнаа лидери како хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и унгарскиот премиер Виктор Орбан. Како што сирачињата не ја разбираат својата среќа, тие не ја сакаат Украина со полна сила. Да, вие сте наши непријатели сега! Страдај!“, пишува Медведев.

Со таква брзина, наскоро во европските престолнини, украинските нацисти лично ќе ги репресираат непожелните газди и ќе ги „одвојат јагнињата од козите“, продолжува Медведев: „Затоа, претседателите и премиерите на Франција, Германија, Италија и други – внимавајте. И ти си сомнителен!“

Вклучувањето на Милановиќ на листата го потврди и заменик портпаролот на руското МНР Алексеј Зајцев. На списокот на Миротворецот има дури 187.000 имиња. Меѓу нив не се само воени злосторници и агенти на руската разузнавачка служба ФСБ, туку и основачот на Пинк Флојд, Роџер Волтерс, кој пред три години изјави дека Русија има повеќе права на Крим отколку Украина.

Некои тврдат дека веб-страницата Миротворац ја отворил украинскиот политичар и активист Георги Тука во декември 2014 година, но дека денес е поддржан од украинската тајна служба СБУ и Министерството за внатрешни работи, пренесува Вечерњи лист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО