16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Мајмунски сипаници и вакцинација: 800.000 вакцини ќе бидат испорачани во САД

НАЈЧИТАНО

д-р. Ентони Фаучи, главен медицински советник на американскиот претседател, вели дека е од суштинско значење вакцинирањето и тестирањето за оние кои се заразиле или се потенцијално изложени на ризик од мајмунска сипаница да се вршат на правилен начин. Според него, бројот на испорачани вакцини во САД треба да надмине 800.000 во наредните денови. Фаучи конкретно предупредува дека фокусот мора да биде на оние најранливите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО