Мајкрософт планира отпуштања, намалувајќи го бројот на вработени за околу пет отсто

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Компанијата „Мајкрософт“ планира да го намали бројот на вработени за околу пет отсто, односно за околу 11.000 луѓе, објави „Скај њуз“ повикувајќи се на свои извори.

Ова ќе бидат нови отпуштања во американскиот технолошки сектор, откако Amazon и Meta објавија дека ќе го намалат бројот на вработени поради падот на побарувачката за нивните производи и услуги.

Изворите наведуваат дека „Мајкрософт“ би можел да го намали бројот на нови вработувања за една третина.

Американската компанија одби да ги коментира овие извештаи.

Мајкрософт имаше 221.000 вработени со полно работно време на 30 јуни, вклучувајќи 122.000 во САД и 99.000 ширум светот, според податоците на компанијата.

Технолошкиот гигант ќе ги објави своите квартални резултати на 24 јануари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Османи гледа антисемитизам, ама видел и антисемитски пораки како руска воена пропаганда

Антисемитизмот го донесе холокаустот, но не исчезна со холокаустот, ниту пак е поразен. Мораме да ги удвоиме нашите напори да за да се справиме...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img