25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Мајкрософт: Нападот врз Украина започна ден претходно во сајбер-просторот

НАЈЧИТАНО

Историјата памети како започнува секоја војна и кој го испукал првиот куршум, а според Мајкрософт, првиот куршум во украинската војна, која официјално започна на 24 февруари, бил „испукан“ ден претходно – на 23 февруари на Интернет. Мајкрософт во својата анализа објави дека во тоа време било користено сајбер оружје наречено „Foxblade“, кое напаѓало компјутери во Украина. Заедно со војната на теренот, има војна и во сајбер просторот, а тактиките се испреплетени, велат од технолошкиот гигант.

Првите што го виделе нападот на 23 февруари биле на другата страна на светот – во Редмонд, Вашингтон, САД, според Мајкрософт.

Оригиналниот текст можете да го прочитате на веб-локацијата на Microsoft.

Овој информативен гигант посочува дека војната во Украина ја покажува легитимноста забележана низ историјата, државите војуваат користејќи најсовремена технологија, а самата војна ги забрзува технолошките промени.

Мајкрософт додава дека руската инвазија на Украина делумно се заснова на сајбер стратегија која вклучува три различни и често меѓусебно координирани аспекти – деструктивен сајбер напад врз Украина, пробивање на мрежата и шпионажа надвор од Украина и сајбер операции насочени кон луѓе ширум светот.

Во анализата се истакнува дека сајбер аспектите на војната ја надминуваат Украина и се рефлектираат во уникатната природа на сајбер просторот.

„Кога државите испраќаат код во битка, нивното оружје се движи со брзина на светлината“, се вели во анализата на Мајкрософт.

Се додава дека не е чудно што на почетокот на војната Русија во ракетен напад го гаѓала државниот центар за податоци, како и објектите каде се наоѓале серверите кои биле цел на нападот со конвенционално оружје.

Исто така, велат од Мајкрософт, извршен е напад „бришач“ на компјутерските мрежи. Сепак, Украина реагираше брзо и успешно ги воспостави своите цивилни и воени операции. Според Мајкрософт, ова е направено со пренесување на нејзината дигитална инфраструктура на јавен облак хостиран во центри за податоци низ Европа.

Компанијата вели дека овој потег бара итни и невообичаени чекори во технолошкиот сектор, вклучувајќи го и самиот Мајкрософт.

Според Мајкрософт, Украина издржала голем број руски сајбер напади, а руската армија во неколку бранови цели 48 различни украински агенции и организации. Целта беше да се уништат софтверот и податоците складирани на нив со ширење на малициозен софтвер.

Шпионирање на сојузниците на Украина
Мајкрософт соопшти дека идентификувал „стратешка шпионажа“ на хакери кои работат за Русија во 42 земји кои ја поддржуваат Украина.

Мета на хакерите се државни институции, тинк-тенкови, компании и хуманитарни организации.

„Од почетокот на војната, таргетирањето (сојузникот на Украина) од страна на Русија беше успешно во 29 отсто од случаите. Руските разузнавачки служби ја засилија пенетрацијата во мрежата и активностите за шпионажа против земјите кои се сојузници на Украина“, рече претседателот на компанијата Бред Смит.

Тој додаде дека при успешни упади, хакерите украле податоци од најмалку 25 отсто од нив.

Речиси две третини од земјите кои се цел на хакерска шпионажа се членки на НАТО. Главна цел беа САД, а потоа Полска. Во изминатите два месеци, шпионажата се интензивираше кон Данска, Норвешка, Финска, Шведска и Турција.

Цел на шпионажа биле 128 организации, од кои половината државни институции, додека 12 отсто биле невладини организации, најчесто тинк тенкови или хуманитарни организации. Останатите цели на шпионажа беа телекомуникациските компании, енергетските и воените компании.

Мајкрософт тврди дека руските разузнавачки агенции имаат „исклучително софистицирани способности“ за вметнување код и управување со систем како што е „Напредна постојана закана“ (APT), кој добива и извлекува чувствителни информации од мрежи и бази на податоци.

Заедно со сите овие активности, руските агенции спроведуваат операции за глобално сајбер-влијание со цел да добијат поддршка за нивните воени активности. Во исто време, тактиките развиени од КГБ пред неколку децении се комбинираат со новите дигитални технологии и интернетот, со цел да се дадат операции за постигнување влијание поширок географски опсег, попрецизно таргетирање и поголема брзина и агилност, пишува Microsoft.

Во анализата се наведува дека како што напредува војната во Украина, така руските агенции ги фокусираат своите операции за влијание врз јавноста на четири различни целни групи. Тие го таргетираат народот на Русија за да добијат и одржат поддршка за војната, Украинците со цел да ја поткопаат довербата во можноста и подготвеноста да и се спротивстават на Русија. И европското и американското население се цел на напади со цел да се прекине единството на Западот и да се сврти вниманието од воените злосторства извршени во Украина. Конечно, населението на несојузничките земји беше цел, делумно за да се одржи нивната поддршка во Обединетите нации.

За разлика од тимовите на АПТ кои работат во рамките на руските разузнавачки служби, тимовите „Напреден постојан манипулатор“ или АПМ се поврзани со руските државни агенции преку социјалните мрежи и дигиталните платформи, тврди тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО