5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Мајкрософт воведува нова промена, таа ќе влијае на милиони корисници

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Луѓето кои се потпираат на Microsoft за нивниот компјутер во моментов треба да бидат внимателни и да погледнат која верзија на софтверот ја користат. Имено – компанијата повеќе не сака да поддржува неколку варијанти на Windows и да им обезбедува бесплатни ажурирања.Бидејќи хакерските напади преку е-пошта и други компјутерски програми моментално се повторно во оптек, сопствениците на компјутери со Windows треба да дејствуваат брзо. Според најавата на Мајкрософт, од 10 јануари, бесплатните ажурирања веќе не се достапни за постарите Windows системи. Клиентите сега имаат две (платени) опции.

По завршувањето на поддршката за Windows 7 во 2020 година, сега е засегнат и Windows 8.1. Ако сè уште сакате да продолжите да користите еден од системите, мора да ја користите платената понуда на Microsoft. Inside Digital објави дека компанијата повеќе не нуди поддршка, но ажурирањата сè уште треба да бидат достапни за плаќање.

Добивањето на најновите ажурирања е особено важно за да се заштитите од криминални хакерски напади. Ажурирањата, исто така, помагаат да се осигурате дека програмите на вашиот компјутер работат што е можно подобро. Затоа, не е препорачливо да се игнорира акцијата на Microsoft.

Ова го нагласува самиот Мајкрософт. На пример, потребна е понова верзија на системот Windows за да се користат работни програми кои припаѓаат на системот Office и Microsoft 365. Најпознатите апликации вклучуваат Word, Excel, Teams и Powerpoint. „За да избегнете проблеми со доверливоста, се препорачува да се надградите на понова верзија на Windows“, советува Microsoft на својата веб-страница.

Алтернативно, според Computerbild, би требало да биде можно бесплатно надградба на Windows 7 и Windows 8 на лаптопот. Според статистичките податоци на безбедносната компанија Eset, 47 милиони корисници веќе му веруваат на Windows 10 или на најновата верзија, Windows 11. Сепак, според податоците на Computerbild, речиси три милиони луѓе се погодени од прекинот на поддршката.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img