2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Мачките можат да имаат и дијабетес – како да ги забележите првите знаци на болеста

НАЈЧИТАНО

Исто како што луѓето можат да имаат заболување од шеќер (дијабетес), ова системско метаболичко нарушување може да се појави и кај вашето крзнено милениче.

Ако вашата мачка има дијабетес, тоа значи дека има потешкотии да го користи шеќерот во крвта како извор на енергија. За да може телото да користи гликоза, му треба инсулин, хормон што го произведува панкреасот. Доколку постои нарушување во производството или употребата на инсулин, гликозата не може да се транспортира од крвта до органите на телото. Останува во крвта и резултира со повисока од нормалната гликоза во крвта. Кога органите во телото имаат недостиг на гликоза, тие почнуваат да ги користат мастите и протеините како извор на енергија, што доведува до губење на тежината и губење на мускулите.

Марина Ѓуриќ, доктор по ветеринарна медицина, за N1 објаснува кои се причините за дијабетес кај мачките.

„Дијабетесот најчесто се јавува кај мачки постари од 10 години. Мачките најчесто страдаат од дијабетес тип 2. Еден од главните обрасци за појава на оваа болест е исхраната. Мачката е класичен месојад, па нејзиниот дигестивен систем е направен исклучиво за месо и месни производи. Денеска ги храниме главно гранулирана храна, која исто така е конзервирана и содржи помал процент на месо, а многу повеќе јаглехидрати, како и едноставни шеќери. Еден од важните фактори е стресот, а исто така често е и предизвикувач на оваа болест. Употребата на кортикостероиди исто така може да предизвика дијабетес, како и стерилизацијата. Се разбира, има и генетска основа, на пример. кај источните трки веројатноста е зголемена и до неколку пати повеќе отколку кај другите, но исхраната и физичката (не)активност се почести проблеми“, нагласи Ѓуриќ.

Таа објаснува и кои се првите симптоми кои можеме да ги забележиме кај мачка со дијабетес.

„Симптомите се дека мачката има зголемена потреба за вода, често мокри и иако има зголемен апетит, слабее. Палтото е често со слаб квалитет. Таа, исто така, станува летаргична и помалку активна. „Ова се првите знаци дека треба да се прегледа“, рече таа.

Како што вели д-р Ѓуриќ, за дијабетес се уште нема лек, но може да се контролира.

„Дијабетесот може да се контролира со инсулинска терапија и промени во исхраната. Кога станува збор за нутриционистичкиот план, тој е секогаш индивидуален и се земаат предвид неколку фактори, како што се возраста на мачката, општата здравствена состојба, дури и полот, околината…“, вели тој.

Подобро е, вели, во текот на денот да се јадат што повеќе мали оброци за да биде што постабилно нивото на шеќер во крвта.

„Инсулин може да се дава и претходно. и за време и после оброците. Генерално, најдобро е хранењето да биде во слично време, а инсулинот да се дава по договор со ветеринарот, бидејќи дозите не се исти и се разликуваат од случај до случај“, вели Ѓуриќ.

Лекарот забележува дека не можеме 100 проценти да го избегнеме дијабетесот кај мачките, дури и ако ги следиме сите можни совети од ветеринар.

„Има премногу фактори во игра. Меѓутоа, ако внимателно го набљудуваме и следиме нашиот миленик и реагираме навреме. т.е ги носиме на редовни контроли на ветеринар, нема да има проблеми и дијабетесот ќе може да се контролира до старост. Генерално, секогаш се препорачува квалитетна исхрана, регулирана телесна тежина, доволен внес на вода, како и редовни контроли“, заклучува Ѓуриќ во интервјуто за N1.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО