4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Матјаж Немец во трка за потпретседател на Европскиот парламент

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Словенечкиот европратеник Матјаж Немец е еден од кандидатите на групата S&D за местото потпретседател на Европскиот парламент, откако грчката европратеничка Ева Каили беше сменета од оваа функција поради корупциски скандал, ни потврдија и од неговиот кабинет.

Како што прво објави бриселскиот портал Политико, словенечкиот европратеник Матјаж Немец се најде во потесниот круг на кандидати за позицијата потпретседател на Европскиот парламент на групата S&D. Покрај Германецот, во потесниот круг има уште шест кандидати: Рафаел Глуксман, Виктор Негреску, Јуозас Олекас, Миапетра Кумпула-Натри, Елена Јончева и Марк Анхел. Во кабинетот на Матјаж Немец за Н1 потврдија дека известувањето на порталот Политико е точно и дека Немец е на потесниот избор на кандидати за еден од 14-те потпретседатели на Европскиот парламент.

Групата на Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите (С&Д) денеска ќе го избере својот кандидат за потпретседателската функција. До почетокот на декември оваа позиција ја зазеде грчката европратеничка Ева Каили (С&Д), која се вклучи во еден од најголемите корупциски скандали во историјата на Европскиот парламент. Гласањето за новиот потпретседател на Европскиот парламент ќе се одржи следната недела во Стразбур, но на S&D сè уште не е загарантирана потпретседателската позиција, бидејќи и други европски партии или групи можат да номинираат свои кандидати.

Матјаж Немец стана пратеник во Европскиот парламент откако претседателката на социјалдемократите Тања Фајон беше избрана за пратеник на минатогодишните парламентарни избори. Функциите на европратеникот и словенечкиот европратеник се некомпатибилни, поради што мандатот на Фајон како европратеник заврши кога беше потврден новиот состав на ДЗ. Германецот, инаку потпретседател на СД, го доби мандатот на европскиот заменик поради резултатот на европските избори во 2019 година, кога доби најмногу гласови на тикетот на СД, по Тања Фајон и Милан Брглез.

По преземањето на функцијата пратеник во Европскиот парламент, Германецот стана член на Европскиот комитет за надворешна политика, а е и заменски член на Европскиот комитет за внатрешни работи. Во Европскиот парламент главно се залага за добри односи со земјите од Западен Балкан и нивна интеграција и зближување со Европската Унија. Меѓу темите што тој се уште ги застапува како европратеник се човековите права и основните слободи, Шенген зоната, визните и миграциските политики и заштитата на границите.
Германецот се заложи и телевизијата Нова24 да биде отстранета од телевизиските канали на Европскиот парламент, што инаку е интерна програма наменета за европратениците. „Можеби не сте знаеле, Нова24ТВ е десничарска „медиумска компанија“ која од своето основање во 2016 година е тесно поврзана со најголемата опозициска партија СДС и поранешниот премиер Јанез Јанша. Лавовскиот дел од капиталот за Ново24 дојде од Унгарија во врска со премиерот Виктор Орбан и од многу членови на СДС, вклучително и лично Јанша“, напиша Германецот во септември во апелот упатен до квесторот на Европскиот парламент, Марсел Колаја. Тој во Брисел е задолжен за аудиовизуелна опрема на европарламентарците.

Германецот додаде дека Нова24 шири лажни вести и дека тоа не е традиционална телевизија, туку „апарат на Јанш за политичка пропаганда“. Затоа, тој го повика квесторот да го отстрани Ново24 од програмите на Европскиот парламент и додаде барање меѓу нив да се вклучи и „POP TV, која е најголема и најгледана телевизија во Словенија“. Но, Германецот не беше успешен со својата иницијатива.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img