15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Масовно угинување на риби во Одра, полските власти го забранија пристапот до дел од реката

НАЈЧИТАНО

Поради еколошката катастрофа и загадувањето од горниот тек на Одра во Полска, што предизвика масовна смрт на риби, регионалните власти на Западна Померанија и другите војвода низ кои тече реката го забранија риболовот, пливањето и влегувањето во реката на граница со Германија.

Рибната епидемија во Одра започна на крајот на јули во горниот тек на Долна Шлезија на југозападниот дел на Полска кога на бреговите на реката се појавија мртви риби, но властите не реагираа навреме и дури по две недели почнете да ги барате виновниците.

Во првите примероци на вода од Одра на почетокот на август, откриена е невообичаено висока концентрација на кислород, нетипична за летниот период, како и органското соединение мезитилен, кое меѓу другото се користи како разредувач и е токсични за рибите и другите организми во водата.

Подоцнежните примероци земени во средниот и долниот тек на Одра во близина на Балтичкото Море не го потврдија пронаоѓањето на таа токсична супстанција, додека германскиот инспекторат за животна средина, кој, како и полскиот, покрена истрага, откри покачено ниво на жива.

„Сè укажува на тоа дека загадувањето на Одра, кое предизвика угинување на големи количества риби, можеби е од индустриско потекло. Анализираме која од хемиските супстанци можела да ја предизвика, а потсетувам дека во водите на Одра забележуваме нетипично висока концентрација на кислород и спроведуваме истрага за да се утврди за која супстанца се работи и пред се, кој и каде се излеа во Одра“, рече полскиот заменик-главен инспектор за заштита на животната средина.средна Магда Госк.

Регионалните власти и Владата на Полска почнаа да се справуваат со еколошката катастрофа во Одра дури по бура од коментари на социјалните мрежи и медиумите, а Германија се жали и на немањето волја на полските власти да соработуваат во истрагата за рибната катастрофа и загадувањето што ја убива реката.

Во четвртокот полскиот премиер Матеуш Моравјецки конечно се огласи, нарекувајќи ја еколошката катастрофа скандалозна и вети дека виновниците, кои и да се тие, ќе бидат строго казнети, додека министерот за одбрана Мариуш Блашчак нареди на армијата и територијалната одбрана да помогнат во санирањето на штетите и исчистете ја Одра.

„Полските реки се наше национално богатство и иднина, затоа сите државни служби интензивно работат на истрагата. Виновниците нема да останат неказнети“, напиша Моравјецки на Твитер.

Загадувањето му се заканува и на националниот парк Ушче Варта на северот на Полска, каде се појавија и мртви риби, а умираат и птици, галеби и чапји од паркот што ги јадат.

„Тука летаат чапји од Националниот парк каде се враќаат и умираат. Ги јадат предатори и тие исто така умираат. Сè започнува таму, во Одра. Загадувањето на Одра е нашиот Чернобил. Ја потцениле и тамошната катастрофа“, изјави за денешната Газета Виборча Мирослав Тарнавски од Лигата за заштита на природата.

Рибарите и еколошките активисти во Полска досега извлекле 10 тони мртви риби од Одра и нејзините брегови, а според проценките на водостопанството, досегашната штета се мери во милиони евра.

„Очекувам дека трујачот ќе биде откриен и дека ќе биде најстрого казнет. Затоа што додека не почнеме да казнуваме такви работи ќе се повторуваат“, изјави директорот на Државниот водостопанство на Полска, Пжемислав Дача.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО