Маск ќе се обиде што побрзо да ја заборави 2022 година, а тоа ќе го направат и Бил Гејтс и Џеф Безос

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пет милијардери кои колективно изгубија стотици милијарди имот во 2022 година.

2022 година навистина не беше напишана за Илон Маск и покрај купувањето на социјалната мрежа Твитер. Овој негов чин веќе предизвика низа негодувања во јавноста, а беше уште полош откако ги објави своите намери и отпуштања.

Имотот на Маск е значително намален поради некои потези, па тој ја загуби и титулата најбогат Земјанец, која потоа му припадна на Бернар Арно, сопственикот на луксузната француска компанија LVMH. И додека богатството на Маск во 2021 година беше проценето на 255,07 милијарди евра (што е неверојатни 72 милијарди повеќе од богатството на Арно), картите беа прилично измешани во изминатата година.

Паѓаат акциите на Тесла
Имено, Маск изгубил повеќе од 93,77 милијарди средства во календарската 2022 година, бидејќи на крајот на 2022 година неговиот имот бил проценет на 137,85 милијарди евра. Ова е рекорден пад, бидејќи Маск стана првиот Земјанец кој успеал да „направи“ ваков пад за една година. Акциите на Tesla паднаа за 65%, сериозно нагризувајќи го неговото, инаку, сè уште богато богатство. Финансиските аналитичари ја оценија неговата загуба како „самонанесен хаос“ и ја препишаа првенствено на преземањето на Твитер.

Но, Маск не е единствениот кој имаше лоша година. Многу од другите милијардери во светот исто така претрпеа загуби оваа година бидејќи технолошките акции често паѓаа. Џеф Безос, сопственикот на Амазон, изгубил дури 79,71 милијарди евра во 2022 година, бидејќи акциите на неговата компанија паднале за 50%.

Вредноста на Марк Цукерберг падна за 72,21 милијарди евра, додека акциите на неговата социјална мрежа паднаа за 64 отсто. Во меѓувреме, ко-основачите на Google, Лери Пејџ и Сергеј Брин загубија по речиси 42,20 милијарди евра бидејќи акциите на нивната компанија Alphabet потонаа за 39 отсто.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img