17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Маск продаде повеќе акции од Tesla, му требаат пари ако биде принуден да го купи Твитер

НАЈЧИТАНО

Сопственикот на Тесла, Илон Маск, продаде уште 7,92 милиони акции од таа компанија во вредност од околу 6,88 милијарди долари, пренесува Би-би-си.

Продажбата е направена по годишното собрание на акционери на компанијата минатата недела, покажуваат регулаторните документи.

Маск тврди дека парите му требаат во случај да биде принуден да го купи Твитер за 44 милијарди долари.

Мултимилијардерот моментално е вовлечен во правна битка со Твитер, откако минатиот месец изјави дека ќе се повлече од купопродажниот договор.

Последните трансакции се случија на 5, 8 и 9 август, според шест податоци и поднесоци до Комисијата за хартии од вредност на САД.

Откако беше објавена веста за продажбата на акциите, Маск на Твитер, на прашањето дали ја завршил продажбата на акциите на Тесла, одговори со „да“, додавајќи дека парите му требаат во случај да биде принуден да го купи Твитер и да може не обезбеди дел од финансирањето на работата.

На прашањето од друг корисник дали повторно би купил акции на Tesla доколку не се случи преземањето на Твитер, Маск исто така одговори потврдно.

Во јули, Маск рече дека планира да се повлече од својата понуда за купување на Твитер, што ја натера компанијата да го тужи.

Најбогатиот човек на светот ја обвини компанијата дека крие информации за лажни сметки.

Во јули, американски судија одлучи дека тужбата на Твитер против Маск треба да оди на судење во октомври.

Твитер се надева дека судот ќе му нареди на Маск да го заврши преземањето по договорената цена од 54,20 долари по акција.

Маск поднел противтужба, иако деталите за тоа тврдење не се објавени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО