7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Маск обезбеди 46,5 милијарди долари за купување на Твитер

НАЈЧИТАНО

Извршниот директор и основач на американскиот производител на електрични автомобили Тесла, Илон Маск, собрал 46,5 милијарди долари за да го купи Твитер, според поднесокот до американскиот регулатор на финансискиот пазар SEC.

Сумата вклучува 25 милијарди долари заеми и повеќе од 21 милијарда долари од други извори со кои Маск планира да купи акции од сите акционери на Твитер.

Шефот на Tesla им понуди на акционерите на Twitter 54,20 долари по акција минатата недела, 38 отсто повеќе од неговата цена на затворањето на берзата на 1 април. Тоа значи дека понудил 43 милијарди долари за популарната социјална мрежа.

Неодамна откри дека веќе купил околу девет отсто од акциите, што го прави најголемиот поединечен акционер на Твитер. Тој се залага за слобода на говорот и во последно време често го критикува Твитер и неговата политика за отстранување на содржината означена како дезинформација.

„Откако инвестирав, сфатив дека компанијата во сегашната форма ниту ќе напредува, ниту ќе му служи на тој социјален императив. Твитер треба да се трансформира како приватна компанија“, напиша Маск во писмо до претседателот на Твитер, Брет Тејлор минатата недела.

„Твитер има извонреден потенцијал и јас ќе го ослободам“, рече тој.

Раководството на Твитер размислува за тактика да се одбрани од понудата на Маск, која во финансискиот свет се нарекува „отровна пилула“ и вклучува понуда на акции на други инвеститори по пониска цена кога уделот на акционер ќе надмине 15 проценти, со што се намалува вредноста на сите други акции. .

Сепак, тие сигнализираа дека би можеле да ја разгледаат понудата на Маск, доколку цената е соодветна.

Маск е веројатно најбогатиот човек на светот, но неговото богатство е врзано со акциите на Тесла и неговата ракетна компанија SpaceX, па затоа беше принуден да бара кредит за да го финансира купувањето на Твитер, објаснува агенцијата dpa.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО